Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Idősebb korban miért gyakori a horkolás?

Módosítva: 9/3/2021 2 perc AktuálisIdőskori betegségekIdőskori életmódegészségAlváshorkolásÖsszes cikk
Fiatalabb korban a horkolás gyakrabban fordul elő férfiak, mint nők körében, ám a menopauza környéki hormonális változások miatt később az arány kiegyenlítődik. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, mi okozhatja még, hogy idősebb korban egyre többen és gyakrabban horkolnak.

A szájüreg első kétharmadában található kemény szájpad mögött helyezkedik el a lágy szájpad, a középvonalában pedig lelógó, nyálkahártyával fedett kis nyúlvány, a nyelvcsap. A lágy szájpad gyengesége lehet alkati tulajdonság, de az életkorunk is befolyásolja. A jelenség főként idősebb korban gyakori, mert a kor előrehaladtával a torok izomszöveteink tónusa jelentősen csökken.

Alvás közben az izmok és a kötőszövetek ellazulnak és a ki-be áramló levegő a felső légutak laza szöveteit mozgásba hozza. Ha a lágy szájpad és a torok felső részén található garat izmok tónusa egyébként is gyenge, akkor ez a hatás fokozottan érvényesül. A túlzottan laza lágy szájpad tehát alvás közben, légzésnél erősebben rezonál, és ez vezethet horkoláshoz.

A lágy szájpad gyengesége mellett gyakori a nyelvcsap duzzanat

A két jelenség gyakran együtt jár, hiszen a lágyszájpad izmainak gyengesége miatt megnyúlhat a nyelvcsap, de ettől függetlenül egy duzzadt nyelvcsap önmagában is képes horkolást okozni.

A nyelvcsap duzzanata jelentkezhet légúti fertőzések következtében, ilyenkor rendszerint erős fájdalommal is jár. A nagyobb nyelvcsap lehet öröklött tulajdonság is, de erős vegyszerek tartós belélegzésekor is megduzzadhat, illetve allergiás reakció részjelensége is lehet. Okozhatja szájszárazság és gyomorsav-túltengés, reflux és túlzott dohányzás vagy alkoholfogyasztás következtében is duzzadtnak érezhetjük.

A túlságosan nagy nyelvcsap fekvő helyzetben a hátsó garatfalhoz vibrálva záródik, ez okozza a horkoló hangot. A megnagyobbodott nyelvcsap nehézlégzést, lefekvéskor akár légszomjat is előidézhet, a betegek a kifejezetten kellemetlen tünetek miatt általában nem is halogatják sokáig, hogy orvoshoz forduljanak.

A horkolás kezeléséhez ilyen esetben műtétre lehet szükség. A sikeres műtét előfeltétele, hogy a horkolást okozó anatómiai elváltozás pontos helyét és mértékét ismerjük. Ehhez szükséges a fül-orr-gégészeti vizsgálat és az alvás-endoszkópia elvégzése. A további vizsgálatok menetét ez határozza meg. Az alvásvizsgálat eredményétől függően akár gasztroenterológiai, kardiológiai vagy tüdőgyógyászati konzultációra is szükség lehet.

A horkolás nem pusztán zavaró, de komoly betegség, az alvási apnoe tünete is lehet, mely az egészséget is veszélyeztetheti. Kivizsgálásra és kezelésre szükség van, mert az alvás közbeni légzéskimaradások okozta oxigényhiány miatt az érintetteknél nappali krónikus fáradtság, levertség, koncentrációhiány is jelentkezhet, emellett megnő a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri elváltozások rizikója.

Fiatalabb korban a horkolás gyakrabban fordul elő férfiak, mint nők körében, ám a menopauza környéki hormonális változások miatt később az arány kiegyenlítődik.