Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Rovarcsípések: ezt kell tudni a különféle rovarok csípéséről

Módosítva: 10/9/2024 4 perc AktuálisVitáltippekBőrünkAllergiaegészségrovarkullancsNyárRovarcsípésMéh, darázshangyapókcsípésatkabögölybolhapoloskaÖsszes cikk
A különféle rovarcsípések általában csak kellemetlenek, néha azonban veszélyesek is lehetnek. Sok esetben pedig nehéz eldönteni, hogy milyen ízeltlábú áll a viszkető, piros foltok mögött. Jelen cikkünkben a Magyarországon található különféle csípni tudó rovarokat szedjük össze, bemutatva, milyen tünetekkel szokott járni a csípésük.

Rovarcsípések: csípés vagy szúrás?

A köznyelv nem tesz különbséget aközött, hogy egy rovar a szájszervével vagy fullánkjával tesz bennünk kárt. Hivatalosan viszont a szájszervvel okozott sérülést csípésnek nevezik (szúnyogcsípés), a fullánkkal okozott sérülést, amely során a rovar mérget fecskendez a sebbe, pedig szúrásnak (méhszúrás).

A csípésekért egyfelől a vérrel táplálkozó rovarok (pl. szúnyog, poloska, tetű) felelősek, másfelől bizonyos ízeltlábúak, például a megijesztett pókok is reagálhatnak így. A hangyák, méhek és darazsak által elkövetett szúrások pedig szinte kizárólag védekező magatartásokhoz köthetőek, nem táplálékszerzéshez.

Ezzel együtt jelen cikkben a köznyelvi kifejezéseket használjuk, ugyanis a legtöbb olvasó számára ezek ismerősek.

A különféle rovarcsípések képekkel is azonosíthatók sok esetben. Bár nem 100%-os módszer, érdemes lehet rákeresni külön a különféle rovarok csípésének (pl. pókcsípés képek).

Mikor veszélyesek a rovarcsípések?

A rovarcsípések jelentős része veszélytelen. Veszélyt egyfelől a mérgező rovarcsípések (pl. szongáriai cselőpók), másfelől a súlyos allergiás reakciók jelenthetnek. Vannak ugyanis olyan rovarfajok, amelyek nem mérgezőek, ezzel szemben az arra fogékony egyénekben anafilaxiás sokkot okozhatnak. Ezen felül pedig jelenthetnek veszélyt azok a rovarok, amelyek csípésükkel súlyos betegségeket terjeszthetnek, ilyen például a kullancs terjesztette Lyme-kór. Ezzel együtt a legtöbbször otthon is kezelhetők a rovarcsípések, azaz nem kell feltétlenül orvoshoz fordulni.

A csípések kiváltotta allergiás reakció

A lakosság egy kis százalékánál a méh- és darázscsípések allergiás reakciót válthatnak ki. (Nagy ritkán pedig más ízeltlábúak csípése is kiválthat allergiás reakciót.) Az allergiás válaszreakciónál az egész szervezet részt vesz a gyulladásos folyamatokban. Enyhe esetben „mindössze” az egész testre kiterjedő viszketés, csalánkiütéses vizenyő léphet fel. Súlyos esetben szapora szívverés, vérnyomásesés, zavartság, hányás, hasmenés, eszméletvesztés, sokk alakulhat ki. Ezt a tünetegyüttest anafilaxiának nevezzük. Kialakulása akár a csípést követő pár percben is megtörténhet. Ha 24 órán belül nem kezdődik el, akkor már azután nem kell tartani a jelentkezésétől.

Mikor kell mentőt hívni?

Az alábbi tünetek esetén fennáll az anafilaxiás sokk kockázata, ezekben az esetekben mentőt kell hívni:

  • Légzési vagy nyelési nehézségek
  • Sápadtság, bágyadtság
  • Nyirkos bőr, verejtékezés
  • Szapora légzés és pulzus
  • Torokszorító érzés, sípoló- vagy nehézlégzés
  • Súlyos hasi görcs, hasmenés, hányás
  • Szédülés, ájulásérzés

Amennyiben orron belül, illetve szájban vagy torokban van csípés, szintén indokolt lehet mentőt hívni, ugyanis fennállhat a fulladás kockázata.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha a csípés helye elfertőződik, csalánkiütés vagy torokduzzanat alakul ki, esetleg a gyulladt terület átmérője nagyobb, mint 10 cm, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, függetlenül attól, hogy pók, szúnyog, ágyipoloska vagy egyéb rovar okozza a fájdalmas tüneteket. Az influenzaszerű tünetek, a láz és a megduzzadt nyirokcsomók esetén ugyanúgy fontos orvoshoz fordulnunk. Ilyenkor ugyanis fennáll a különféle rovarok által terjesztett fertőzések veszélye.

A rovarcsípések kezelése általában vény nélküli szerekkel is lehetséges. (Forrás: freepik.com)

A különféle rovarcsípések jellegzetességei

Szúnyogcsípés

A legbanálisabb csípések egyike, ennek ellenére sok kellemetlenséget okozhat. Érdemes a megelőzésre nagyobb hangsúlyt fektetni! Kezelése helyileg viszketést enyhítő krémmel, hűtéssel, rázókeverékkel és esetleg szájon át szedendő antihisztaminnal történik. Érdemes a kivakarást megelőzni, ezzel a felülfertőződés is elkerülhető. A csípések pár napon belül feltisztulnak, nyom nélkül elmúlnak.

Méhcsípés, darázscsípés

Normál esetben a csípés helyén enyhe/közepes mértékű, viszkető duzzanat jelentkezik. Első lépésként távolítsuk el a fullánkot! Helyi kezelésként borogatással és antihisztamin-tartalmú géllel enyhíthetjük a panaszokat mindaddig, amíg azok fennállnak. Gyorsíthatja a folyamatot a szájon át szedhető antihisztamin tabletta, vagy gyerekeknél a csepp formában adható készítmények. A méh- és darázscsípésre adott allergiás reakció nem ritka! Amennyiben szokatlan tüneteket észlelünk (elhúzódó, átlagosnál nagyobb méretű és kiterjedésű duzzanat) javasolt szakember (allergológus/bőrgyógyász) felkeresése.

Hangyacsípés

Bizonyos hangyafajok megcsíphetik az embert. A hangyacsípés vörös, csalánkiütésszerű foltokat okoz, és általában több csípést találunk egy helyen. A fullánk behatolásának helyén nem ritka, hogy kisméretű gennyes hólyag is képződik.

Kullancscsípés

A kullancscsípés talán az egyik legtöbb aggodalomra okot adó csípés, hiszen a kullancsok által terjesztett betegségek (Lyme-kór, agyvelőgyulladás) igen komoly lefolyásúak. Amennyiben a csípés bekövetkezik, a kullancsot minél hamarabb távolítsuk el a megfelelő eszköz (kullancskiszedő csipesz/kanál) segítségével. A csípés helyét a következő két hétben érdemes figyelni. Az alábbi tünetek/panaszok esetén ajánlott orvoshoz fordulni:

  – amennyiben a csípést követő két hétben láz, szédülés, fejfájás jelentkezik;

  – ízületi- vagy izomfájdalom jelentkezik;

  – enyhe szívritmuszavar lép fel;

  – aszimmetrikus vagy vándorló térdduzzanat lép fel, csekély fájdalommal.

A Lyme-kór árulkodó tünete a Lyme-folt (kokárda folt, erythema migrans). A folt jellemzően a csípés körül jelenik meg, fájdalmatlan, és minimum 5 cm átmérőjű. Kezelés nélkül hónapokig látható lehet a folt, testszerte vándorolhat, igen változatos formákban jelentkezhet. A Lyme-kór tökéletesen gyógyítható a megfelelő gyógyszerekkel.

Pókcsípés

A Magyarországon honos pókfajták mérge ártalmatlan az emberi szervezetre, de panaszokat ettől függetlenül okozhatnak. A tünetek többnyire jellegzetesek; maga a csípés könnyen azonosítható. A csípés egy kisméretű piros folt, szúró, viszkető égő érzéssel jár, közepén jellegzetes szúrcsatorna látható, amit egy 1-2 centiméteres duzzanat vesz körbe. A duzzanatot helyileg kezelhetjük, de általában néhány nap alatt felszívódik, és nyom nélkül elmúlik. (A pókcsípés témáját egy külön cikkben is körbejártuk, amelyet a linkre kattintva olvashat el.)

Bolhacsípés

Ahol háziállat van, ott minden bizonnyal bolha is van. A bolhacsípés jellemzően nem egy csípésből, hanem sorozatos csípésekből áll. A legnagyobb problémát a csípések számából adódó intenzív viszketés, és az ezt követő elvakarás okozza, mivel ez bakteriális felülfertőződéshez vezethet. A korábbiakban ismertetett módokon enyhíthetjük a viszketést, és kezelhetjük a csípések helyét.

Atkacsípés

Az atkacsípés erősen viszkető csomókat, néha hólyagokat okoz. Legtöbb esetben fedetlen bőrfelületen fordulnak elő a csípések. Bizonyos esetekben házi kedvencekről kerülhet ránk az atka, ilyenkor a háziállatot is kezelni kell. A rühesség nevű bőrbetegséget szintén atka okozza.

Poloskacsípés

Az ágyi poloska igen elterjedt hazánkban; mint ahogy azt a neve is mutatja, rejtekhelye az ágyak közelében található. Csípése nem minden esetben azonosítható egyértelműen, igen változatos megjelenésű, igen eltérő bőrtüneteket produkálhat (piros folt, de akár gennyes kiütés is lehet). Az előbbiek miatt a csípés azonosítása csak szakember számára lehetséges. Kezelés a csípés súlyosságától függően helyileg vagy szisztémásan történik. A lakókörnyezet mentesítése elengedhetetlen az újbóli csípések elkerüléséhez.

Bögölycsípés

Ha megtörténik a csípés, készüljünk fel rá, hogy a bögöly csípése nagyon fájdalmas, és több napig is eltarthat a hatása. Először égető érzés, majd hosszan tartó területi gyulladás, akár félalmányi duzzanat jelentkezik. A csípés helyét hideg vizes borogatással, a gyulladást és a viszketést csökkentő krémekkel hűsítsük. A többi vérszívó rovarhoz hasonlóan a böglyök is terjeszthetnek kórokozókat a sebbe eresztett nyálukkal. Egyrészt a korábban más, élő „áldozatból” szívott vérrel együtt adhatják tovább a következőnek az abban lévő vírusokat, baktériumokat, egysejtű és féregparazitákat, másrészt az is előfordul, hogy frissen elhullott állatból, vagy már bomlásnak indult tetemből kiszívott nedvekkel terjesztenek súlyos betegséget okozó kórokozókat. Fertőzésveszélyt hordoz az is, hogy a bögölyök viszonylag nagy sebet ejtenek az adott állaton, és erre rágyűlnek más legyek is, lábukon, szívókájukon további kórokozókat hurcolva.

A rovarcsípések kezelése

A rovarcsípések jelentős részét házilag is lehet kezelni vény nélkül kapható készítményekkel, krémekkel, tablettákkal. Amennyiben a tünetek nem múlnak vagy súlyosbodnak, mindenképp orvoshoz kell fordulni.

Tekintse meg a Szimpatika kínálatában található rovarcsípés kezelésére alkalmas készítményeket!

Borítókép: freepik.com


 

Cikkünkben összefoglaljuk, mit kell tudni a különféle rovarok és ízeltlábúak csípéséről, illetve hogyan lehet felismerni őket.