A különleges tihanyi csiga

Forrás: ng.hu
Él a Tihanyi-félszigeten egy ritka, védett csigafaj, a nyugati ajtóscsiga (Pomatias elegans), amely Magyarország területén eddigi ismereteink szerint csupán két lelőhelyen ismert.

A fehéres alapú, vörösbarna ibolyás sávokkal mintázott házat viselő faj hazánkban a Tihanyi-félszigeten és a Dráva mellékén, Őrtilos határában fordul elő. 15 milliméteres magas kúpos, tornyos háza öt domború kanyarulatból áll. A Tihanyi-félsziget több pontján előfordul, kedveli a nedvességet, a meleget, így a déli oldalakon található élőhelye. Régi útinaplóiban Entz Géza (1842-1919) zoológus, mint igazi „tihanyi kuriózumról” számolt be a nyugati ajtóscsigáról a századfordulón.

Forrás: Ifj. Vasuta Gábor

Magyar elnevezése abból ered, hogy meszes házának a szájadékát héjfedővel zárja le, egy képzeletbeli ajtót képezve ezáltal. Szerencsére e ritka csiga a két ismert hazai élőhelyén még tömegesen fordul elő.

A régi leírások szerint ismert volt előfordulása az ország több nyugati pontján illetve a Duna-Tisza közéről is. Sajnálatos módon ezekről a helyekről napjainkra teljesen eltűnt.
Faunánk becses tagja, amely méltán lett védett faj, az eszmei értéke 10 000 forint.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!