Mi minősül kozmetikumnak?
Kozmetikai jellegű cél lehet például a tisztítás, az illatosítás, a dezodorálás, a kinézet megváltozatása smink termékkel vagy hajfestékekkel, a napvédelem, a környezet káros hatásainak megelőzése, esetleg az érintett testrész jó állapotban tartása.
A kozmetikumok előállításához felhasznált anyagok köre rendeletileg szabályozott, így azok is, amelyek kozmetikumok előállításhoz egyáltalán nem, vagy csak korlátozott feltételekkel használhatóak. A korlátozás a megengedhető maximális mennyiségre, esetenként felhasználásai területre, termék típusra, illetve tisztasági követelményre vonatkozik. Fontos tudni azonban, hogy a korlátozások gyakran változnak.
Az EU-ban forgalmazott kozmetikumokat a felelős személynek/forgalmazónak az egységes CPNP-n kell regisztrálni, más nyilvántartás nincs. A regisztrált kozmetikumok CPNP adatbázisa nem nyilvános felület, a felhasználó az általa kiválasztott kozmetikumról nem tud információhoz jutni.
Mit kell feltüntetni a csomagoláson?
A kozmetikai termékek csak akkor forgalmazhatók, ha azok tárolóedényén és csomagolásán letörölhetetlen, könnyen olvasható és jól látható formában szerepel a felelős személy neve vagy bejegyzett cégneve és címe; a csomagolás idején fennálló névleges tartalom súlyban vagy töltési térfogatban, az az időpont, ameddig a kozmetikai termék megfelelő feltételek mellett tárolva megfelel eredeti rendeltetésének ( „minőségmegőrzési idő”); a felhasználásra vonatkozó különleges óvintézkedésekre vonatkozó információkat; a gyártási tételszámot vagy a kozmetikai termék azonosító számát; a kozmetikai termék rendeltetését és az összetevők felsorolását.
A fogyasztót védeni kell a kozmetikai termékek hatékonyságával és egyéb jellemzőivel kapcsolatos megtévesztő állításokkal szemben.
Harmadik országban előállított, vagy onnan importált termékeknél kötelező felírni a származási ország nevét.
A használattal kapcsolatos tudnivalókról is tájékoztatni kell a felhasználót, ha a termék megjelenéséből nem egyértelmű az alkalmazása, de például egy rúzs esetében ez nem szükséges.
Minőségmegőrzési idő:
- jelölése: felhasználhatóság, homokóra szimbólum
- megadása: dátum/nap/hó/év, felbontástól számított hónapban /nyitott tégely/
Kozmetikumnak csak olyan hatás/tulajdonság tulajdonítható a csomagolási feliraton és a reklámokban, amellyel bizonyítottan rendelkezik, így védve a felhasználót a túlzó/megtévesztő állításoktól.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Átfogó weboldal segíti a daganatos betegeket
- Miért költenénk mosóporra, amikor itt a vadgesztenye!
- Ez veszélyezteti legjobban a házas emberek boldogságát
- Mennyivel zöldebb a távmunka?
- Maradandó változásokat okozhatnak a traumák az ember agyában
- Ínhüvelygyulladás: nem sorscsapás, van remény
- Lékai-Kiss Ramóna – A mértékletesség a kulcsszó
- Alvás közben is figyelnek ránk a kutyák
- Boldogság ősszel
- Szilva – Az őszi szezon egyik slágergyümölcse
- A terhességi diabétesz korai kimutatására alkalmas módszert fejlesztettek
- Ezek a gyógynövények a legjobbak a kamaszok bőrére
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!