A cukorbetegség tünetei: így vehetjük időben észre!
Cukorbetegség: a magas vércukorszint és ami mögötte van
A cukorbetegségnek két gyakori típusa van, az 1-es típusú diabétesz és a 2-es típusú diabétesz. Az 1-es típusú diabétesz egy genetikai hátterű, ámde környezeti hatások, például vírusfertőzések kiváltotta autoimmun betegség, amely során a szervezet megtámadja a Langerhans-szigetek béta-sejtjeit.
A béta-sejtek emiatt nem termelnek elegendő inzulint, ennek következtében pedig a vérben található glükóz nem tud bejutni a sejtekbe. Az inzulinhiány miatt magas vércukorszint alakul ki, amely tipikus tünetekkel jár.
A nem, vagy rosszul kezelt cukorbetegségnél előfordulhat abszolút inzulinhiány, amely akár ketoacidózisos kómát is okozhat. A ketoacidózisos kóma egy súlyos, potenciálisan halálos állapot.
A 2-es típusú cukorbetegség esetén az történik, hogy a szervezet képtelen megfelelően felhasználni az inzulint. Az izmok, a zsírszövetek és a máj sejtjei ilyenkor nem reagálnak megfelelően az inzulinra, és nem vesznek fel elég glükózt a vérből.
Ennek egyfelől magasabb inzulinszint, másfelől megnövekedett inzulintermelés lesz az oka, a hasnyál ugyanis többlettermeléssel próbálja orvosolni a problémát. A hasnyálmirigy egy idő után kimerül, és nem képes elegendő inzulint termelni, emellett a sejtek is ellenállóak az inzulin hatásával szemben.
A végeredmény pedig a magas vércukorszint, illetve az, hogy az érintett szövetek nem jutnak elegendő táplálékhoz.
A betegség előszobáját az inzulinrezisztencia jelenti, amely ezt követően egy idő után átalakul cukorbetegséggé. A 2-es típusú diabétesz gyakran az úgynevezett metabolikus szindróma része: ez a gyakori tünetegyüttes akkor áll fenn, ha a következő öt tünetből legalább három fennáll: magas vércukorszint, magas triglicerid-szint, alacsony HDL-szint, magas vérnyomás, hasi elhízás.
A 2-es típusú cukorbetegség súlyos szövődményekkel járhat. Nagymértékben megnöveli például a szív- és érrendszeri betegségek (pl. szívinfarktus, stroke, koszorúér-betegség) kockázatát. De járhat például a vesék károsodásával (nefropátia), az idegek pusztulásával (neuropátia), a retina pusztulásával, amely akár vaksághoz is vezethet. Ezért fontos, hogy időben diagnosztizáljuk és kezeljük!
Harmadikként érdemes megemlíteni még a terhességi cukorbetegséget is. A terhességi cukorbetegség okai nem teljesen tisztázottak, de nagy valószínűséggel a várandóssággal együtt járó hormonális változások játsszák benne a fő szerepet.
A cukorbetegség tünetei eltérnek a két fő típusnál
Mivel a diabétesz két leggyakoribb típusánál csak részben fednek át a tünetek, érdemes külön áttekinteni őket.
Az 1-es típusú cukorbetegség tünetei
Az 1-es típusú cukorbetegség tünetei már gyerekkorban vagy fiatalkorban jelentkeznek. Az alábbi tünetek jellemzőek:
- Nagy mennyiségű folyadékfogyasztás és gyakori vizeletürítés
- Súlyveszteség (gyerekeknél)
- Fokozott étvágy
- Szájszárazság
- Fáradtság, bágyadtság
- Homályos látás
A 2-es típusú cukorbetegség tünetei
A 2-es típusú cukorbetegség kialakulása nem életkorhoz kötött. Emellett a tünetek sem mindig egyértelműek. Bár vannak tipikus tünetek, a kezdődő cukorbetegség tünetei sokszor enyhébbek, így nem hívják fel magukra a figyelmet.
Ebből pedig sajnos az következik, hogy a betegség sokszor hosszú évekig észrevétlen tud maradni. Ezért érdemes lehet a kevésbé közismert tünetekkel is tisztában lenni, hogy a diabéteszt már akkor észrevegyük, amikor még nem okozott súlyos egészségkárosodást.
Fontos még megemlíteni, hogy sokan azt hiszik, hogy a magas vércukorszint az egyedüli ludas. Pedig ilyenkor a szimptómák nem kifejezetten a magas vércukorszint tünetei vagy „magas cukor tünetei”, hanem a cukorbetegségé, ami egy komplex egészségügyi probléma.
Mik a 2-es típusú cukorbetegség jelei?
Mivel jó pár tünet átfed az 1-es típusú cukorbetegséggel, először soroljuk fel ezeket:
- Szomjúság
- Szájszárazság
- Gyakori vizelési inger
- Éhségérzet
- Homályos látás (ritkán a 2-es típusú diabétesznél is előfordul)
- Fáradtság, kimerültség
A továbbiakban pedig a kizárólag a 2-es típusú diabéteszre jellemző tüneteket taglaljuk.
Bőrproblémák
A cukorbetegség során gyakoribbá válnak a bőrproblémák:
- Gyakoriak a szőrtüszőkben kialakult bakteriális fertőzések (furunkulusok)
- Megnő a gombás megbetegedések kockázata. Gyakori a lábgomba, de az intim területek is sokszor érintettek. A cukorbetegség tünetei nemi szerven inkább a hölgyeket érintik, ugyanis náluk megnő a gombás fertőzések kockázata. A hónalj és a száj területe azonban mindkét nem esetében kitett a kellemetlen viszketést okozó gombás megbetegedéseknek.
- Sötét foltok jelennek meg a bőrön (acanthosis nigrans)
- Száraz bőr, repedezett talpak
Lassú sebgyógyulás
A sebek tipikusan nagyon lassan, nehézkesen gyógyulnak.
Fogyás
Az emberek többsége a túlsúlyt társítja a cukorbetegséggel, pedig okozhat fogyást is.
Zsibbadás, érzéskiesés a kezekben és a lábakban
A cukorbetegség szövődményei közül az egyik legsúlyosabb a diabéteszes neuropátia, azaz a cukorbetegség kiváltotta idegi károsodás. Jellemzően a végtagok zsibbadását és érzéskiesését okozhatja, de az égő érzés megjelenése is tipikus tünet.
Hallásromlás
A belső fület behálózó erek károsodása hallásromláshoz vezet. Tehát sok esetben nem is a kor, hanem a cukorbetegség miatt romlik az idősek hallása.
Hideg lábak
Mivel a cukorbetegség negatív hatást gyakorolhat a keringésre, a betegek lábai gyakran hidegek (és hidegnek is érzik őket).
Horkolás
Meglepő módon a horkolás is utalhat cukorbetegségre.
Szexuális zavarok
A cukorbetegség tünetei nőknél és férfiaknál is majdnem pont ugyanazok. Néhány különbség van: a férfiakat merevedési problémák sújthatják, míg a nőknél a menstruációs ciklus zavara fordulhat elő.
A lábak fokozottan kitettek: figyeljünk rájuk!
A cukorbetegség tünetei lábon gyakran együtt fordulnak elő. A keringés romlása, az idegek pusztulása, a különféle fertőzések és a nehezített sebgyógyulás sajnálatos módon komoly problémákat okozhat, ha a beteg csak későn veszi észre.
Sajnos az is előfordul, hogy olyan mértékben károsodnak a láb szövetei, hogy nem tudják megmenteni, és végül amputációra van szükség.
Az egészséges táplálkozásban nagy szerepe van a megfelelő vitaminbevitelnek. Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható vitaminokat!
Borítókép: freepik.com
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
- Hogyan kerülhetjük el a vashiányt?
- Ultrafeldolgozott élelmiszerek - ezért ne fogyasszuk őket!
- Ferde, csámpás, aszimmetrikus? Teljesen rendben van!
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!