A sör segítheti a mezőgazdaságot
Egy spanyol kutatócsoport vizsgálta meg, milyen vegyszermentes módszerrel lehet javítani a saláta terméshozamát, amelyet egy fonálféreg okozta gyökérbetegség veszélyeztet. A Meloidogyne incognita nevű fonálféreg számos növény gyökerén megél, és a gyökérzetbe rakott petéi révén károsítja, sorvasztja a növényt, amely így nem tud megfelelő mennyiségű tápanyagot felvenni. A féreg ellen persze lehet vegyszeresen is védekezni, azonban a jövő a környezetbarát módszereké.
A kutatók úgy találták, hogy három ipari-mezőgazdasági melléktermék keveréke segítheti a védekezést: a szerves trágya, a repcepogácsa (a repceolaj kipréselése utáni magmaradvány), illetve a sörgyártás utáni árpaszemek maradványai megfelelő arányban a talajhoz keverve nemcsak a talaj szervesanyag-tartalmát növelték, hanem csökkentették a fonálféreg okozta kártételt is. „Ezen anyagok magas nitrogéntartalma a talajban élő jótékony mikrobák tevékenységét serkenti, amelyek a szerves anyagok, mint a trágya lebontásában aktívak, és emellett elpusztítja a fonálférgeket” – magyarázta Maite Gandariasbeitia, a kutatás vezetője.
A kezelt talajú területen 15 százalékkal nagyobb volt a termés mennyisége is, mint a kontrollként kezeletlenül hagyott területen, és a jótékony mikrobáknak köszönhetően a talaj légzése is javult.
A kutatás azt bizonyította be, hogy a melléktermékek segítségével javítható a mezőgazdálkodás hatékonysága, így fenntarthatóbbá tehető ez a mindannyiunk számára létfontosságú tevékenység. Rengeteg megválaszolandó kérdés van még, ám az út, amelyen a kutatás elindult, segíthet megérteni, milyen organikus anyagokkal és módszerekkel lehet helyettesíteni a vegyszerek használatát.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Új szakmai iránymutatás a helyes vérnyomás mértékéről
- 7 ok, ami miatt boldogtalannak érezhetjük magunkat
- A növényi alapú élelmiszerek fogyasztása segíthet megelőzni a demenciát
- Mi az az anyaéhség? És miért küzd vele a legtöbb nő?
- Meglepő eredményre jutott egy, a prosztatarákot vizsgáló kutatás
- A mediterrán diéta a legjobb 2023-ban is!
- Kiegyensúlyozott táplálkozással, pihenéssel és mozgással elkerülhető a tavaszi fáradtság
- Babaápolás: hogyan csináljuk természetesen?
- Citromhéj, narancshéj – Tudod, mi mindenre jók?
- Miért csíp a kullancs?
- Bebizonyították: tényleg együttérzőbbek a nők
- Milyen gyakran kell cserélni a fogkefénket?
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!