Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A műanyaghulladék felét néhány nagyvállalat állítja elő

Módosítva: 10/9/2024 1 perc AktuálisKörnyezetszennyezéskörnyezettudatosságKörnyezetvédelemtermészetTudománytermészetvédelemműanyaghulladékÖsszes cikk
Az egyszer használatos műanyagok okozzák napjaink egyik legsúlyosabb környezeti krízisét.

Egy friss jelentés alapján a világ egyszer használatos műanyagjainak 55 százalékát mindössze 20 vállalat állítja elő. Az ausztrál Minderoo Foundation szakértői a polimergyártók top 100-as listáját készítették el.

A csapat a hagyományoshoz képest mélyebbre ásott a műanyagláncban, és nem csupán a csomagolásokat vizsgálta. A kutatók nagyjából 1200 olyan gyárat azonosítottak világszerte, amelyek az egyszer használatos műanyagok öt leggyakoribb polimerét állítják elő. A létesítményeket megközelítőleg 300 cég üzemelteti, ezek közül 100 felelős a gyártás mintegy 90 százalékáért. A krízis fő felelőse a top 20 vállalat, amely az egyszer használatos műanyagok 55 százalékát hozza létre. Csak 2019-ben 130 millió tonna műanyaghulladékot állított elő az emberiség.

A listán az első helyen az amerikai ExxonMobil, a másodikon a szintén amerikai Dow, a harmadikon pedig a kínai Sinopec végzett. Ezek a vállalatok a műanyagok 16 százalékát hozzák létre, külön-külön 5 millió tonna hulladékot termeltek.

A szennyezés ezen formájával ritkán foglalkoznak, a törvények főként azokat a cégeket szabályozzák, amelyek termékeiket egyszer használatos műanyag csomagolásban adják el. A szakértők szerint fontos lenne, hogy a polimereket egészen a gyártókig kövessék nyomon.

A csapat a vállalatok részvénytulajdonosait és finanszírozóit is megvizsgálta. A nemzeti tulajdonosi listán az első Szaúd-Arábia lett, a gyártókat támogató bankok közül az első öt pedig amerikai. Egy főre lebontva a legtöbb hulladékot Ausztráliában, az Egyesült Államokban és Dél-Koreában állítják elő, összességében viszont Kína, az Egyesült Államok és India a legnagyobb termelő.

A Minderoo Foundationnél bíznak benne, hogy a hasonló vizsgálatoknak köszönhetően a döntéshozók átértékelik majd a műanyaggal kapcsolatos irányelveket.

Az egyszer használatos műanyagok okozzák napjaink egyik legsúlyosabb környezeti krízisét.