Továbbfejlesztik az űrszemét-figyelő rendszert
Az ASZPOSZ OKP nevű rendszer automatizált módon működik, és egy nap alatt akár 10 figyelmeztető üzenetet is küld az orosz műholdakhoz túl közel elrepülő objektumok miatt. Az alacsony Föld körüli pályát figyelő rendszer működéséről egy, a Tassz hírügynökségnek adott interjúban beszélt Igor Bakarasz, a Roszkozmosz egyik informatikai és elemző munkát végző leányvállalata, a CNIImas vezetője.
„Három és tíz közti figyelmeztetés érkezik az ASZPOSZ OKP-tól minden nap arról, hogy az orosz űrflotta valamely védett műholdjának veszélyes közelségébe jut egy űrszemétdarab” – mondta a szakember. A sok figyelmeztetés ellenére azonban ritkán kell elkerülő pályamanővert végezni, és nem is minden űrszonda rendelkezik az ehhez szükséges hajtóművel, üzemanyaggal. Csak azokban az esetekben tesznek kitérő manővert, ha kimondottan nagy az esélye az ütközésnek. 2020-ban összesen több mint 4000 figyelmeztetés történt, és ezekből 220 az ISS-t (Nemzetközi Űrállomás) érintő volt, az Űrállomásnak kétszer kellett módosítania a pályáját az ütközés komoly veszélye miatt.
A 2016 óta működő automata rendszer optikai-elektronikai úton követi a lehetséges veszélyes objektumokat, észleli a műholdakat és az űrszemét darabjait is, és kiszámítja ezek helyzetét. Jelenleg 36 távcső alkotja, amelyek Oroszország, Brazília és Örményország területén üzemelnek. A rendszer a következő években négy nagy földi megfigyelő központtal bővül, ezzel összesen 65 távcső figyelheti majd az űrszemét és a műholdak sorsát.
A szakember azt is elmondta, hogy meddig maradhat a világűrben egy irányíthatatlanná vált vagy munkáját befejezett űreszköz: ez a keringés magasságától függően 500 km esetén maximum 25 év, 800 km esetén 100-150 év, 1200 km esetén kb. 2000 év, 36 000 km esetén sok ezer év is lehet.
Az interjú abból az alkalomból készült, hogy május 13-án volt 75 éve, hogy egy korabeli szovjet rendelet értelmében megalakult a mai CNIImas őse, a Rakétafegyverek Állami Kutatóintézete, amely akkoriban tisztán katonai feladatokat látott el hadiipari rakétakutatással.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Már az 1600-as években használtak kokaint Európában
- Nem megoldás, ha a hisztiző gyerek mobilt kap a kezébe, hogy megnyugodjon
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!