A mérleg másik oldalán – tippek, ha nem megy a hízás

A fogyásról, a kevés kalóriabevitelről és a zsírégetésről gyakran hallani, de ki segít azoknak a sovány embereknek, akik képtelenek felszedni pár kilót? Arra, hogy hogyan kell leadni a súlyfelesleget, szinte mindenkinek van ötlete, ám az egészséges hízásra nem szokás tippeket adni.

A hízás utáni vágy különösen azok számára tűnhet hihetetlennek, akik állandóan harcolnak a pluszkilók ellen, és egymást követik a fogyókúrák az életükben. Nekem azonban az egész életemet a hízókúrák kísérték végig. Érzésem szerint a társadalom teljesen máshogy kezeli a túlsúlyt és a soványságot. A túlsúlyos embereket óvatosan és tapintattal kezelik, nekik nem mondják, hogy felszedtek pár kilót, mert az egyenesen faragatlanságnak számít. Ezzel szemben az természetes, hogy egy vékony testalkatú embert büntetlenül szekálnak.

Ezt számtalanszor megtapasztaltam én is, hiszen a testalkatomnak köszönhetően nem kell aggódnom, hogy a töltött káposzta a csípőmön vigyorog, hogy egy sajttortától a duplájára nő az arcom, és hogy nem kell salátaleveleken tengődnöm, nyugodtan ehetek finomakat, élvezettel. Azonban sok sovány embert épp úgy frusztrál a súlya, mint azokat, akik jónéhány pluszkilóval küzdenek, csak éppen ők nem fogyni, hanem hízni szeretnének. Ez pedig egy olyan világban, melyben egymás után olvashatunk az újabb és újabb csodafogyókúrákról, meglehetősen nehéz.

Általános iskolában kezdtem el rendszeresen sportolni, emellett futottam, de már akkor is éreztem, hogy az ilyen megterhelő folyamatokhoz nem elég fejlett az izomzatom és a testem. Miután éveken át hetente legalább 2-3 alkalommal végeztem testedzést, az izomtömegem növekedett, én pedig szálkásodtam, de a cél nem ez volt. Mivel nekem alapvetően filigrán testalkatom van, meglátszik rajtam, ha lecsúszik pár kiló, és ezt a környezetemben élők azonnal meg is jegyzik: „Beteg vagy? Ettél ma már?” A soványságnak persze vannak szép oldalai is, csak kissé laposak… Arra viszont mindenki szívesen gondol, hogy az ő súlyfölöslegének is örülne valaki, és hogy igazából az ő kilóinak is jó helye lenne itt meg ott. Az évek alatt csupán 2-3 kilóval gyarapodtam, ami édeskevés volt, főleg úgy, hogy akkor még a láthatáron sem voltak az egyetemi évek. Sokan hüledezve hallgatják, hogy gyakran mennyire egészségtelen egy egyetemista életmódja. Nem csak az éjszakázások, a hajnali ébresztők vagy a húzós vizsgaidőszakok, de a rengeteg stressz és megfelelési kényszer is romboló lehet a szervezetre nézve. Összeszámolni sem tudnám, hogy hányszor jutottam már arra az elhatározásra, hogy márpedig hízni fogok.

Megosztom a tapasztalataimat, amelyek segítenek nagyjából szinten tartani, esetleg még gyarapítani is a súlyomat. Azt gondolom, hogy hízni gyakran még a fogyásnál is keményebb munka: míg a legtöbben a hosszas kalóriadeficit és a mozgás hatására általában sikeresen le tudnak fogyni, addig a hízás bizonyos embereknél csak átmeneti, pedig a soványság nem tréfa. Először is tisztázni kell, mi az oka annak, hogy valaki nem tud súlyt felszedni. Sokszor egyszerűen a genetikán és a kevesebb kalórián múlik, de a háttérben komolyabb ok is állhat, ezért ha a soványság kellemetlen tünetekkel, fizikai diszkomfort érzettel jár, érdemes orvosi segítséget kérni.

TIPPEK, TRÜKKÖK:

Reggelizz minden nap! Ez a legfontosabb étkezés, hiszen egy kiegyensúlyozott reggeli beindítja az anyagcserédet a hosszú éjszakai pihenés után, ráadásul jókedvvel indíthatod a napodat. Ha reggelizel, több lesz az energiád, aktív leszel a nap folyamán, így nő az étvágyad is.

Többször egyél, de mindig csak keveset! Ez nemcsak egészségesebb, mint egyszerre nagyobb adagokat fogyasztani, de étvágytalanság esetén is kevésbé ijesztő, hiszen a tányéron nincs sok étel. Próbáld ki a napi 4-6 étkezést – hidd el, nem érzed majd a zavaró telítettséget.

Nassolj! Viszont az étkezések közötti falatozásoknak alacsony kalóriatartalmú, de tápláló ételekből kell állnia (joghurt, gyümölcsök, olajos magvak stb.). Törekedj arra, hogy az étkezés kellemes élmény legyen! Kiskorunkban nem ezt tanították, de nézz valami érdekeset, olvass, beszélgess egy jót evés közben. A lényeg, hogy az étkezés jó érzéssel társuljon.

Mozogj! A könnyű testmozgás növeli az étvágyat. Növekszik a szervezeted energiaigénye, ezáltal több tápanyagra lesz szükséged, és ezt jelzi is a tested. Egy kis mozgás után biztos, hogy éhes leszel. Fontos, hogy amíg nem kezdesz el hízni, ne végezz megerőltető sporttevékenységeket.

Fogyassz elegendő folyadékot! A folyadék segíti az emésztést és biztosítja, hogy ne legyen egyszerre túl sok étel a gyomrodban. Közvetlenül étkezés előtt azonban ne igyál, mert a folyadék pillanatnyi teltségérzetet okoz, így nem kívánod majd az ételt. Ez a váltás erőfeszítést és kitartást igényel, de neked kell megtenned az első lépést, nem várhatod, hogy a tested tegye meg azt helyetted. Amíg nincsenek egészségügyi problémáid a súlyod miatt, amelyek orvosi kivizsgálást igényelhetnek, addig a mérlegen látható számnak nem érdemes túl nagy jelentőséget tulajdonítani, csak az a fontos, hogy életerős, energikus és egészséges legyél.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!