Egy közelmúltban megjelent tanulmány alapján a természetes hangok kedvezően hatnak az egészségre. Rachel Buxton, a Carleton Egyetem munkatársa csapatával korábbi publikációk adatait vizsgálta felül. Az eredmények alapján a természet hangjainak észlelése számos pozitív módon befolyásolhatja a szervezet működését, elsősorban a lelki egészséget.
Úgy tűnik, az ilyen hangok a fájdalomérzetre, a stressz szintjére, a kognitív teljesítményre és a közérzetre is hatnak. A pozitív érzelmeket leginkább a víz hangja erősítette fel, míg a madárdal a stressz és a bosszúság ellen volt különösen hatékony.
A kutatók olyan hangokat vizsgáltak, amelyeket 66 amerikai nemzeti park 251 helyszínén rögzítettek. Buxton szerint a koronavírus rávilágított arra, hogy a természet mennyire fontos az emberi egészség számára. A forgalomcsökkenés miatt visszaesett a zajszennyezés, ennek hatására pedig sokan rácsodálkoztak a madarak énekére.
Míg a zajok károsíthatják egészségünket, addig a természetes hangok javíthatják a mentális egészséget – éppen ezért lenne fontos a zajszennyezés mérséklése. A kutatók úgy gondolják, hogy a városok közelében fekvő nemzeti parkokban kevésbé érvényesülnek a természet hangjai, emiatt az ide látogatók nem érezhetik igazán a hangok kedvező hatásait. A szakemberek szerint megfelelő zajmenedzsmenttel lehetne változtatni a helyzeten.