Először klónoztak veszélyeztetett görényfajt

A WWF szerint a feketelábú görény Észak-Amerika egyik legfenyegetettebb emlősfaja.

Szakértők egy csoportjának sikerült klónoznia a feketelábú görényt. Az eljárás során több mint 30 éve lefagyasztott sejteket használtak: az Egyesült Államok Hal- és Vadvédelmi Szolgálata szerint az Elizabeth Ann nevű egyedet egy 1988-ban elpusztult példány, Willa mintáinak segítségével hozták létre.

Ez volt az első alkalom, amikor Amerikában klónoztak egy veszélyeztetett fajt. A szakértők bíznak benne, hogy Elizabeth Ann és a hozzá hasonló egyedek növelni tudják majd a ritka élőlény genetikai sokszínűségét. Ryan Phelan, a Revive & Restore természetvédelmi szervezet igazgatója szerint a klónozott példány születésével új korszak kezdődik a faj életében.

A kutatók egy ideig azt hitték, hogy a feketelábú görény kipusztult, 1981-ben azonban felfedeztek egy populációt. A példányokkal tenyésztési program kezdődött, jelenleg 250-350 egyed él fogságban, és nagyjából 300 azokon a területeken, ahova visszatelepítették őket. Bár az elmúlt években jelentős javulás jelentkezett, a faj genetikai változatossága meglehetősen alacsony a kis egyedszám miatt.

Willa nem volt azon példányok között, melyekből aztán a természetvédők felépítették a mostani populációt, génjei ezért színesíthetik az állományt. A klónozási program már 2013-ban megkezdődött, a szakértők abban reménykednek, hogy a későbbiekben újabb klónozott egyedek születhetnek.

Forrás: ng.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!