Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Magyar fejlesztésű lélegeztetőgépet adtak át

Módosítva: 3/7/2021 3 perc AktuálislégzésegészségEgészségügyKutatásKórházi ellátástechnológiaLégzés leállásÖsszes cikk
Átadták az újgenerációs, hazai fejlesztésű lélegeztetőgép első tíz prototípusát a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikájának, amely az ország legnagyobb lélegeztetési központjának számít.

A modern berendezéseket a klinikai kutatásban használják majd, személyre és betegségre szabott lélegeztetési módok kialakítására nyújtanak lehetőséget, valamint új távlatok nyílhatnak segítségükkel a lélegeztetési terápia terén.

2021. március 4-én többek között dr. Merkely Béla rektor és dr. Bódis József, az ITM felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára jelenlétében adták át a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikájának (AITK) annak a magyar fejlesztésű lélegeztetőgépnek a 10 prototípusát, amelyet a Semmelweis Egyetem orvosszakmai iránymutatásával és klinikai tudásával, az ITM támogatásával a Femtonics Kft. készített. Az orvostechnikai eszközök szigorú szabványrendszere szerint kifejlesztett berendezések a Semmelweis Egyetemen folytatott klinikai vizsgálatok során tudományos, orvos-szakmai és etikai szempontból egyaránt sikeresen teljesítettek. Az eszméletlen és tudatuknál lévő betegek kezelésénél is alkalmazott prototípusok megfelelően támogatták a spontán légvételeket és hibátlanul reagáltak a lélegeztetés során előforduló eseményekre (például köhögésre). A berendezéseket a klinikai kutatások során használják majd.

Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az átadás kapcsán hangsúlyozta: az egyetem kiemelten támogat minden olyan fejlesztést, amely a betegágy mellett közvetlenül felhasználható eredményekkel jár. A fejlesztés sikerében fontos szerepet játszott, hogy a Semmelweis Egyetem hármas, szétválaszthatatlan egysége az oktatás, a kutatás-innováció és a magas szintű klinikai betegellátás.

Dr. Gál János, az AITK igazgatója, egyetemi tanára kiemelte: a klinika az ország legnagyobb lélegeztetési központjának számít, az itt dolgozó kollégák világszinten is egyedülálló tudással rendelkeznek a lélegeztetőgépek és légzéselégtelenséggel küzdő betegek ellátása terén. Ezért is tudott az AITK a partnerekkel együttműködve ilyen színvonalú eszközt létrehozni – a jövőben pedig további fejlesztések is várhatók a klinikán a géppel kapcsolatban.

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

Az AITK-n a prototípusok segítségével olyan személyre és betegségtípusra paraméterezhető lélegeztetőgép fejlesztése a cél nemzetközi tapasztalatok alapján, amely speciális lélegeztetési módokat is alkalmaz és új távlatokat nyit a lélegeztetési terápia terén – mondta dr. Lorx András, az AITK egyetemi docense, a fejlesztés orvosszakmai vezetője, aki hozzátette: Magyarországon hosszú évek óta nem gyártottak lélegeztetőgépeket, az egyetem és hazai partnerei azonban egy év alatt képesek voltak a prototípusok elkészítésére.

Az eszköz azért is számít világszínvonalúnak, mert saját speciális légzésmechanikai méréseket is bele lehet táplálni, így képes arra, hogy az adott páciens légzőrendszerének tulajdonságait mérje és kövesse – így lehetővé válik, hogy az érintett páciensnek, illetve betegségének megfelelő módon állítsák be. Ez a klinikai kutatás és betegellátás területén is hatalmas lehetőséget jelent, hiszen hasonló, a páciensek állapotát monitorozó összetett technológiával a korábbi lélegeztetőgépek nem rendelkeztek – mutatott rá dr. Lorx András.

A tavaly március végén indított innovatív együttműködésről Rózsa Balázs, a fejlesztést megvalósító, az idegtudomány és agykutatás területén nemzetközi tudományos eredményeket felmutató, 3D kétfoton lézermikroszkópiában csúcstechnológiát képviselő Femtonics Kft. alapító tulajdonosa elmondta: a fejlesztés során az orvostechnikai eszközökre vonatkozó szabványrendszer szerint nagyon szigorú előírásoknak kellett megfelelni, de így is nagyon rövid idő alatt sikerült kimagasló eredményt elérni. Az eszközök kifejlesztésében a vállalat kémiai, elektronikai, szoftverfejlesztési és gépészeti osztálya folyamatosan emelt óraszámban vett részt. A bemutatott eszközök oxigén- és biokompatibilitás, aerodinamikai, pneumatikai szempontok szerint több mint 500 kritériumnak felelnek meg – tette hozzá a cégvezető. A fejlesztők ismertették az utóbbi két szempontnak megfelelően megtervezett áramlási rendszert, amelyhez a szimulációt és optimalizációt követően, villamosmérnöki oldalról olyan elektronikai áramkört és szabályzórendszert alakítottak ki, mely a légzési ciklus tökéletes kiegyenlítettsége érdekében – mintavételezés útján – másodpercenként ezerszer avatkozik be.

A lélegeztetőgép fejlesztésekor kiemelt szempont volt a moduláris platform biztosítása, ezáltal a Semmelweis Egyetem rendelkezésre álló innovatív ötletek és eljárások könnyen implementálhatóak a berendezésekbe. A cégvezető kiemelte, hogy a vállalati-egyetemi összefogást sok hazai vállalkozás segítette: a 77 Elektronika Kft., a Linde Gáz Magyarország Zrt., a Momert Zrt., a Mould-Tech Mérnöki Iroda Kft., a PCB Design Kft. és a Tech-Con Hungária Kft. is kiemelt partnerei voltak a magyar fejlesztésnek. A hazai tudástőke felhasználásával nemcsak egy színvonalas lélegeztetőgép megalkotása vált lehetségessé, hanem egy speciális eljárásokat alkalmazó, egyedülálló termék kerülhet piacra a jövőben, amely a légzési elégtelenséggel küzdő betegek sikeresebb kezeléséhez járulhat hozzá – emelte ki a cégvezető.

Dr. Bódis József felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkár hangsúlyozta: az ITM támogatásával 2020 tavasza óta mintegy 30 kutatás-fejlesztési projekt indult el, amelyek nemzetközi szinten is kimagasló eredményességgel zajlanak, részben már be is fejeződtek. A minisztérium 3 milliárd forintos keretösszegű alapjából támogatott kezdeményezések jelentős része közel egy éve eredményesen segíti a hazai védekezést, jellemzően ilyenek a vírus terjedését vizsgáló, járványmatematikai elemzések, vagy a gyógyszerkészítmény és terápiás fejlesztési és gyártási projektek. A hazai szakemberek a koronavírus globális kihívására gyorsan reagálva világszínvonalú tudást állítottak csatasorba a magyar emberek élete és egészsége védelmében. A kormányzati forrásoknak és koordinációnak köszönhetően Magyarország külföldi kitettségét csökkentve képessé vált az önellátásra maszkokból, fertőtlenítőszerekből, Debrecenben pedig koronavírus-vakcinát is előállító nemzeti oltóanyaggyár épül.

Forrás: semmelweis.hu

Átadták az újgenerációs, hazai fejlesztésű lélegeztetőgép első tíz prototípusát a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikájának, amely az ország legnagyobb lélegeztetési központjának számít.