Speciális betegemelő eszközt helyeztek üzembe Budapesten

Szerző: Semmelweis Egyetem
Mennyezeti betegemelő rendszert helyeztek üzembe a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáján. A Nem Invazív Légzésterápiás Osztály (NILO) háromágyas kórtermében elsősorban a túlsúlyos betegek mozgatását segíti a korszerű, mérleggel ellátott emelőszerkezet.

A klinikára kerülő túlsúlyos betegek mozgatása eddig az ápolók, beteghordók segítségével történt, olykor 6-7 embert igényelt egy-egy beteg megemelése – emlékeztet a Pulmonológiai Klinika klinikavezető főnővére, H. Ballai Judit.

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

A 120-150 kg feletti, önálló mozgásra nem képes fekvőbetegeknél komoly ápolási problémát old meg a mennyezeti betegemelő rendszer, amely a 10 ágyas Nem Invazív Légzésterápiás Osztályra került – hangsúlyozta. A szerkezet segítségével egy háromágyas légzési őrzőben vált lehetővé a betegek gépi mozgatása. A rendszer terhelhetősége 350 kg, az emelő a mennyezeti sínen tetszőlegesen, távirányítóval mozgatható.

A Covid19-betegellátás kapcsán egyre több túlsúlyos beteg került hozzánk, akiknek a mozgatása folyamatos kihívás volt – érzékeltette a főnővér. Mivel a koronavírus okozta megbetegedés fokozottan érinti a túlsúlyos betegeket, akik ráadásul rosszabb állapotban érkeztek az osztályra, a mozgatásuk rendszeresen több embert kötött le. A szerkezet elsődlegesen az ápolók mindennapi munkáját könnyíti meg, hiszen az ágyazás, a betegek felültetése, oldalra fordítása a szerkezet segítségével kisebb energiával és rövidebb idő alatt kivitelezhető. „Az emelőszerkezet része egy erős ponyva, amit a beteg alá terítünk, és ha ez megtörtént, onnantól két ember, nagy erőkifejtés nélkül is képes ápolni, ellátni egy mozgásra képtelen beteget is” – magyarázta a klinikavezető főnővér.

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

A betegemelő szerkezet idő-, és energiamegtakarítást jelent elsődlegesen, az ápolók egészségét és erejét kíméljük vele, és a betegkomfortot is növeli – foglalta össze Danis Péter, a NILO részlegvezetőhelyettes ápolója. A dán Guldmann emelőszerkezet nagy előnyeként említette Danis Péter, hogy egy digitális mérleget is tartalmaz, melynek segítségével pontos képet kaphatnak a beteg testsúlyáról. Így az ágyhoz kötött fekvőbetegek aktuális súlyát napi szinten ellenőrizve a kiegészítő terápia szükségességéről is azonnal orvosi döntés hozható.

Forrás: semmelweis.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!