Egy alattomos népbetegség
A tüdőrák sajnos egy nagyon gyakori halálozási ok. Ma Magyarországon a halálozások körülbelül negyedéért valamilyen daganatos betegség felel. A daganatos betegségek jelentős hányada pedig tüdőrák, amely gyakrabban sújtja a férfiakat, mint a nőket. Két fő típusa van, a nehezen gyógyítható kissejtes tüdőrák, illetve a nem kissejtes tüdőrák.
Kiknek a legfontosabb tudni, mik a tüdőrák jelei?
Azoknak, akiknél magas a tüdőrák kialakulásának kockázata, kiemelten fontos, hogy tisztában legyenek a tüdőrák jeleivel. Kik a leginkább veszélyeztetettek?
Az esetek nagy része mögött a dohányzás áll. Ebbe sajnos beletartozik a passzív dohányzás is. A dohánytermékeket fogyasztók számára tehát ajánlott a dohányzásról való leszokás, de minimum a gyakori szűrővizsgálatok elvégzése.
Nagyobb a betegség kialakulásának veszélye azoknál, akiknek már volt daganatos betegsége, sugárkezelésen estek át, illetve akiknél a családon belül előfordult már tüdőrák.
A dohányzáson túl figyeljen oda az is, aki azbeszttel vagy ipari fémekkel (króm, nikkel) szennyezett környezetben dolgozik, például építkezéseken. Ezen túl sajnos meg kell említeni a légszennyezést is, a szennyezett városi levegő ugyanis szintén árt a tüdőnek.
Mik a tüdőrák tünetei?
A tüdőrák sok esetben egyáltalán nem produkál tüneteket a korai stádiumban, így sok esetben a szűrővizsgálatokon veszik csak észre. Ezen túl jellemző, hogy a betegség korai tünetei enyhék, és nem specifikusak, csupán a későbbi stádiumokban válnak markánssá. A tüdőrákos betegek esetén sajnos gyakori, hogy nem a tüdőrák, hanem valamelyik áttéte (metasztázis) produkálja az első tüneteket.
A tüdőrák tünetei az alábbiak:
Köhögés: a betegség jellemzője az állandósult, száraz köhögés, amely az idő előrehaladtával súlyosbodik. Ha valaki három héten túl köhög úgy, hogy a megfázás vagy a tüdőgyulladás további tünetei nem jelentkeznek (hőemelkedés, láz stb.), nincs a tüdejében idegentest, illetve nem reagál a gyógyszeres kezelésre, akkor gyanús, hogy tüdőrákban szenved.
Véres köpet: ha vért köhögünk fel, akkor komoly esély van rá, hogy tüdőrák áll a háttérben.
Mellkasi fájdalom: tipikus a mellkasi fájdalom, amely kisugározhat a vállba, karokba és a hátba.
Levertség, gyengeség: a tüdőrák későbbi stádiumaira jellemző a gyengeség és levertség.
Fogyás, étvágytalanság: a többi daganatos betegséghez hasonlóan a tüdőrák is járhat megmagyarázhatatlan fogyással és étvágytalansággal.
Émelygés, hányinger: szintén a daganatos betegségek gyakori tünetei.
Légszomj: ahogy a betegség károsítja és csökkenti a tüdőhólyagocskák felszínét, megjelenhet légszomj, zihálás.
Sípoló légzés: a sípoló légzés nemcsak asztmára utalhat, hanem a légutak akadályozottságára is.
Ismétlődő fertőzések: utalhat tüdőrákra az is, ha valaki nagyon gyakran szenved felső légúti megbetegedésekben.
Egy árulkodó tünetcsoport
A fentiekben megnéztük egyenként az árulkodó tüneteket. Van azonban egy jellegzetes tünetcsoport, amely gyakran tüdőrákra utal. Parenoplasiás tünetcsoportnak nevezik, és az alábbiak alkothatják:
Tüdőrák tünetei nőknél és férfiaknál: van nemi különbség?
A tüdőrák tünetei nőknél és férfiaknál megegyeznek. Egyedül annyit érdemes észben tartani, hogy a férfiaknál nagyobb arányban fordul elő a betegség. De mi is ennek az oka? Alapvetően az, hogy a két nem dohányzási szokásai eltérnek: a férfiak nagy átlagban előbb kezdenek dohányozni, és nagyobb százalékban erős dohányosok.
A betegség diagnosztizálása
A betegséget gyakran tüdőszűréseken veszik észre. Bár a mellkas röntgen eredménye nem minden esetben egyértelmű, a tüdőrák gyanúját utána mintavétellel lehet megerősíteni: a biopsziás mintavétel és a szövettani vizsgálat segítségével már biztosan azonosítható a betegség. A diagnózis után további képalkotó eljárásokkal (CT, PET, MR) segítségével lehet meghatározni a tüdőrák típusát, kiterjedtségét, terjedését, illetve az esetleges áttéteket.
Fontos az erős immunrendszer
A daganatos betegségek közös jellemzője, hogy az immunrendszer képtelenné válik rá, hogy elbánjon a szervezetben keletkező daganatos sejtekkel. És bár a tüdőrák esetén messze az a legfontosabb, hogy kerüljük a dohányzást, érdemes az immunrendszerünk egészségére is figyelni. Sportoljunk, tanuljunk meg relaxációs technikákat, ügyeljünk az alvásunk mennyiségére és minőségére, illetve a helyes táplálkozásra is!
Tekintse meg a Szimpatika immunerősítő készítményeit!
Borítókép: freepik.com