Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Nem múló sötétség

Módosítva: 10/15/2010 Szerző: Zimre Zsuzsa 2 perc ÉletmódSzemLélek
Sötét van. Kinyitom a szemem. A sötétség marad. Tapogatózva kibotorkálok a fürdőszobába és megkeresem a fogkefém. A szekrény előtt állva megpróbálom kitalálni milyen színű a ruha amit fel akarok venni. Nekem ez csak egy érdekes kísérlet, egyeseknek viszont minden napjuk így kezdődik.

Kapcsolódó termékek

Még kamaszkoromban jártam az Olof Palme házban, ahol egy különleges kiállítás nyílt. A pincébe lemenve, kaptam egy fehér botot, és némi instrukciót. A nagyvárosnak berendezett térben jussak el A-ból B-be. A pincében vaksötét volt.

Mellettem fékcsikorgás, rémülten ugrottam félre. Aztán belerúgtam egy gonosz módon felállított virágtartóba. Valahogy elvergődtem a célegyenesbe, ahol vakok üzemeltettek büfét. Vettem valamit. Mivel nem láttam milyen pénzt adok bíznom kellett a másik -szintén nem látó- emberben.

Annak ellenére, hogy nagyon rosszul látok, hála istennek csak kontaktlencse nélkül, kemény lecke volt, milyen lehet látás nélkül élni, és eligazodni a világban. Többen sírva rohantak ki, vagy nem voltak képesek egy idő után továbbmenni. Jó kis érzékenyítő gyakorlat volt ez- gondolom ma is. Azok akik ott, akkor kipróbálták, talán máshogy állnak azokhoz, akik nap mint nap így élnek. Ma van a FEHÉR BOT NEMZETKÖZI NAPJA. A világban 5 magyarországnyi ember él a látás képessége nélkül.

Magyarországon hivatalosan 45.000 vak és gyengénlátó embert tartanak nyilván. A vakok és gyengénlátók nagy része felnőttként veszíti el látását, betegség vagy baleset következtében. A gyerekek esetében a koraszülöttség okozta vakság a vezető ok.

Őket legtöbbször fehér botjukról ismerjük fel, vagy távolba néző pillantásuk árulkodik arról, ők mást „látnak" mint a többségi társadalom tagjai. Habár a technika fejlődésének hála sokkal egyszerűbb az élet a vakok számára is, és elvileg azonos jogok járnak nekik mint nekünk, az életük nem könnyű. Gondoljunk csak az oktatási rendszerre, az egyetemeken a tankönyvekre, vagy akár a szavazólapokra.

Nálunk 184 éve kezdődött el hivatalosan a vak gyermekek oktatása. A vak gyerekek egy óvodába és egy iskolába járhatnak Budapesten, és habár a törvények lehetővé teszik az integrált oktatást, ezt döcögősen megy. Szerencsére egyre többen tanulnak tovább a felsőoktatásban, a legkedveltebbek a jogászi, tanári és zenetanári pálya, de sokan még mindig telefonkezelőként, kefekötőként vagy gyógymasszőrként tudnak elhelyezkedni. Gondoljuk csak el, milyen lenne, ha csak ezt a pár pályát választhatnánk, ha dolgozni akarnánk.

Felmérések szerint a társadalom épp tagjai a vakokhoz viszonyulnak a legpozitívabban. Ennek ellenére nem megszokott látvány egy vak ember a moziban, vagy egy koncertteremben.

A Médiaunió idei kampányában a fogyatékkal élők társadalmi integrációjára akarja felhívni a figyelmet. Klipjeikben ismert embereket mutatnak be fogyatékosként. Mert miért is ne lehetne siket egy modell? Mozgássérült egy hírolvasó? Vak egy énekes? Ennek ellenére a fogyatékkal élők mindössze 16 százaléka dolgozik alkalmazottként valahol. Rajtunk is múlik, hogy kapnak-e esélyt arra az életre, amit elképzeltek maguknak.



A fehér bot napja alkalmából pénteken a vállalkozó kedvű járókelők bekötött szemmel, látássérült vezető kíséretében kipróbálhatják a városi közlekedés nehézségeit, a zebrán való átkelést, vagy éppen a villamosmegálló megtalálását. A szervezők megtanítják a fehér bot használatát és azt is, hogyan kell együttműködni a vakvezető kutyákkal, miképpen vehetik igénybe a kiképzett négylábú segítségét. A Deák Ferenc téri rendezvényen részt vesz az Irigy Hónaljmirigy frontembere, Sipos Péter is.