Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Újabb hasonlóságot mutat a majmok és az emberek viselkedése

Módosítva: 1/10/2021 1 perc AktuálistermészetTudományÁllatokKutatásÁllatvédelemviselkedésÖsszes cikk
Úgy tűnik, nem csak az embereknek okoz nehézséget feladni azt, amibe már belekezdtek.

Az ember egyik furcsa tulajdonsága, hogy nehezen mond le arról, amihez kötődik, amibe már időt és energiát fektetett – legyen szó munkáról vagy kapcsolatokról. Ez az úgynevezett elveszett költségek csapdája.

A Georgiai Állami Egyetem csapata szerint a jelenség hátterében két faktor állhat: az egyik egy ősi evolúciós tényező, amely segít a költség és a haszon közötti egyensúlyozásban; a másik pedig a végkifejlettel kapcsolatos bizonytalanság: ha nem tudjuk, mi lesz a vége, miért ne próbáljuk még? Julia Watzek, az egyetem munkatársa legújabb tanulmányában arra jutott, hogy csuklyásmajmok és a rézuszmajmok is fogékonyak a hasonló viselkedésre.

A szakértő és kollégái 26 csuklyás- és 7 rézuszmajommal kísérleteztek. Az állatoknak egy joystick segítségével kellett egy nagyon egyszerű videójátékot játszaniuk: a kurzort egy mozgó célpontra kellett vinni és ott tartani, amennyiben ügyesek voltak, egy hangjelzés után jutalmat kaptak. Ha hibáztak, a jutalom elmaradt, és új kör kezdődött. A betanítás után 1, 3, illetve 7 másodperces köröket kezdtek, mivel a majmok reakcióideje rendkívül gyors. A körök jellemzően 1 másodpercig tartottak, ami elvileg abban segítette az élőlényeket, hogy sikertelenség esetén még időben kiszállhassanak.

Az eredmények alapján ugyanakkor a majmok is hajlamosak voltak az elveszett költségek csapdájába esni – az optimálisnál 5-7-szer tovább is kitartottak a játékban. A csapat szerint a bizonytalanság komoly szerepet játszott az állatok viselkedésében.

Forrás: ng.hu

Úgy tűnik, nem csak az embereknek okoz nehézséget feladni azt, amibe már belekezdtek.