Újabb hasonlóságot mutat a majmok és az emberek viselkedése
Az ember egyik furcsa tulajdonsága, hogy nehezen mond le arról, amihez kötődik, amibe már időt és energiát fektetett – legyen szó munkáról vagy kapcsolatokról. Ez az úgynevezett elveszett költségek csapdája.
A Georgiai Állami Egyetem csapata szerint a jelenség hátterében két faktor állhat: az egyik egy ősi evolúciós tényező, amely segít a költség és a haszon közötti egyensúlyozásban; a másik pedig a végkifejlettel kapcsolatos bizonytalanság: ha nem tudjuk, mi lesz a vége, miért ne próbáljuk még? Julia Watzek, az egyetem munkatársa legújabb tanulmányában arra jutott, hogy csuklyásmajmok és a rézuszmajmok is fogékonyak a hasonló viselkedésre.
A szakértő és kollégái 26 csuklyás- és 7 rézuszmajommal kísérleteztek. Az állatoknak egy joystick segítségével kellett egy nagyon egyszerű videójátékot játszaniuk: a kurzort egy mozgó célpontra kellett vinni és ott tartani, amennyiben ügyesek voltak, egy hangjelzés után jutalmat kaptak. Ha hibáztak, a jutalom elmaradt, és új kör kezdődött. A betanítás után 1, 3, illetve 7 másodperces köröket kezdtek, mivel a majmok reakcióideje rendkívül gyors. A körök jellemzően 1 másodpercig tartottak, ami elvileg abban segítette az élőlényeket, hogy sikertelenség esetén még időben kiszállhassanak.
Az eredmények alapján ugyanakkor a majmok is hajlamosak voltak az elveszett költségek csapdájába esni – az optimálisnál 5-7-szer tovább is kitartottak a játékban. A csapat szerint a bizonytalanság komoly szerepet játszott az állatok viselkedésében.
Forrás: ng.hu
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Akiknek különösen nehéz a téli időjárást elviselniük
- Egyre több fiatal vastagbélrákos
- Kutatók szerint az egészséges magzat steril
- Hány éves kortól ajánlott az anyajegyszűrés?
- Szénanátha és orrbaktériumok
- Szulák Andrea: „Fegyelmezett hedonista vagyok”
- Életmentő ötlet abbahagyni!
- Ősidők óta idősebbek az apák az anyáknál
- Műtüdő program: már négy újszülött életét mentette meg
- A vizeletből szagolják ki a daganatos megbetegedéseket
- Vajon eleget tudunk a szívelégtelenségről?
- Új kommunikációs útvonal az emberi agyban
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!