Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Májbetegség tünetei: hogyan jelez a máj?

Módosítva: 3/20/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 3 perc Betegségekmájrák

A máj számos alapvető fontosságú szerepet ellát a szervezetben az anyagcserefolyamatoktól kezdve az epetermelésen át az immunfunkcióig és a méregtelenítésig. Az akut májproblémák még relatíve könnyen felismerhetők, a krónikus májbetegségek tünetei azonban csak későn, előrehaladott stádiumban jelentkeznek. Mik ezek a tünetek, mire figyeljünk oda?

A máj funkciói

A máj a szervezet legnagyobb mirigye, amely számos funkciót ellát:

  • Nagyon fontos szerepe van a méregtelenítésben: lebontja, hatástalanítja a káros anyagokat, drogokat (pl. alkoholt), amelyek aztán a veséken keresztül távoznak a vizelettel.
  • Alapvető szerepe van a szénhidrát-, zsír-, és fehérjeanyagcserében. Glikogént raktároz, így energiatároló funkciója is jelentős. Emellett a máj termeli az epét, ami segít apró cseppekre bontani a tápcsatornába került zsírt, így könnyítve meg az emésztést.
  • A vitaminok, a vas és a réz anyagcseréjében is fontos szerepet játszik.
  • Hatástalanítja a bélrendszerből a keringésbe jutott baktériumokat, így fontos immunfunkciót is ellát.

A máj hatékonyan képes regenerálni önmagát. Ennek köszönhető, hogy a krónikus májproblémák esetén csak előrehaladott stádiumban jelentkeznek a tünetek, addig ugyanis képes kompenzálni, megfelelően ellátni funkcióit. Az akut májbetegségek tünetei ezzel szemben könnyebben felismerhetők, ezekkel általában időben orvoshoz fordulnak a betegek.

Akut májbetegségek és tüneteik

Fertőző májgyulladás, Hepatitis A fertőzés

Gyerekkorban és fiatal felnőttkorban tipikus betegség a Hepatitis A vírus okozta májgyulladás. Bár van, hogy tünetmentesen zajlik, általában az alábbi panaszokat produkálják a betegek:

  • Kezdeti tünetek: influenzaszerű panaszok (rossz közérzet, gyengeség, fejfájás, étvágytalanság, hidegrázás)
  • Emésztőrendszeri panaszok: hasi diszkomfort, ritkán hasmenés és hasi fájdalom
  • Sárgaság megjelenése: a fertőzést követő néhány nap vagy hét elteltével a bőr és a szemek sárgás elszíneződése alakul ki, amit a vér bilirubinszintjének emelkedése okoz.

Egyéb vírusos fertőzések

Nem csak a Hepatitis A vírus okozhatja a fenti tüneteket, hasonló jelek utalnak az alábbi vírusok okozta fertőzésekre is:

  • Hepatitis B, C, E
  • Epstein-Barr vírus
  • Cytomegalovírus
  • Parvovírus B19

Májtályog

A májtályogot legtöbbször a bélből vagy sebészi úton a májba kerülő baktérium vagy más kórokozó okozza. A májtályog súlyos lázzal és fájdalommal jár. Jelenkezhet sárgaság és hányás is.

Krónikus májbetegségek

Számos krónikus májbetegség létezik, amelyek mind a máj funkciójának fokozatos romlásához vagy teljes kieséséhez vezethetnek. Ezek a betegségek különböző okokból alakulhatnak ki, de mindegyik komoly hatást gyakorolhat a szervezet egészére. A leggyakoribb típusok:

  • Alkoholos májbetegségek: A hosszú távú és rendszeres alkoholfogyasztás következményeként kialakulhat alkoholos zsírmáj, amely májgyulladáshoz (alkoholos hepatitisz), súlyos esetben májzsugorhoz (májcirrózishoz) vezethet.
  • Nem alkoholos zsírmájbetegség: Az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség gyakran vezet nem alkoholos eredetű májelégtelenséghez. Ez a betegség a zsírmáj enyhébb formájától a cirrózisig terjedhet.
  • Krónikus vírusfertőzések: A tartós Hepatitis B és C vírusfertőzés krónikus májkárosodást, gyulladást és májcirrózist idézhet elő, valamint növelheti a májrák kockázatát.
  • Autoimmun májbetegségek: Az autoimmun hepatitisz és az epevezetékeket érintő primer biliaris cholangitis vagy primer szklerotizáló cholangitis  esetén a szervezet saját immunrendszere támadja meg a májat, amely gyulladást és hegesedést okoz.
  • Veleszületett anyagcsere-betegségek: Bizonyos örökletes betegségek, mint például a hemokromatózis (a szervezet túlzott mértékű vastárolása) és a Wilson-kór (rézanyagcsere-zavar), szintén vezethetnek komoly májkárosodáshoz.
  • Ciszta és májdaganatok: A májciszták és a jó- vagy rosszindulatú daganatok szintén jelentős károsodást okozhatnak a máj struktúrájában és működésében.

A májelégtelenség jellemzői

A krónikus betegségek közös jellemzője, hogy korai stádiumban a máj képes megfelelően ellátni a funkcióját, így nem alakul ki májelégtelenség, a beteg pedig tünetmentes. Ilyenkor általában még visszafordítható a károsodás, a máj képes regenerálni önmagát. Mivel viszont a tünetek általában csak a betegségek előrehaladott állapotában, a súlyos májelégtelenség kialakulása után jelentkeznek, a károsodás nem mindig visszafordítható.

Fontos tudni, hogy a krónikus májbetegségek nagy része során fokozatosan zsír halmozódik fel a máj sejtjeiben, amelyek így megduzzadnak. Tipikus elváltozás a kötőszövetek felszaporodása (fibózis), amely sokszor már nem visszafordítható. Az utolsó stádium pedig a májzsugor vagy cirrózis állapota, amikor a máj teljesen elkötőszövesedett és a májsejtek jelentős része elhalt. Ez a visszafordíthatatlan állapot már nagyon súlyos májelégtelenséggel jár.

A krónikus májbetegségek tünetei

A korai stádiumban előfordulhat fáradékonyság, általános gyengeség, étvágytalanság, hányinger, valamint puffadás vagy hasi diszkomfort. A betegség előrehaladtával tipikus tünet a sárgaság (a bőr és a szemfehérje sárgás elszíneződése), a vizelet sötétté válása, illetve a viszketés. Mivel sérül a máj fehérjeszintézise, a kar és a láb izmai elkezdenek leépülni. Jellemző tünet továbbá  a hasüreg vízzel való megtelése, a hasvízkór (ascites), a lábak és bokák ödémája.

Gyakoriak a különféle véralvadási zavarok, így jellemző a gyakori orrvérzés, a sérüléseket követően elhúzódó vérzés, illetve tipikus, hogy könnyen kialakulnak véraláfutások a beteg bőrén.  A nyelőcső és a gyomor ereinek sérülése, vérzése következtében előfordulhat véres hányás vagy fekete széklet is. Súlyos esetben hepatikus enkefalopátia is kialakulhat, amely zavartságot, memóriazavarokat, aluszékonyságot, végül kómát okozhat. Ha a fenti tüneteket tapasztalja magán, mihamarabb forduljon orvoshoz!

Tekintse meg a Szimpatika máj- és epeproblémák megelőzésére és kezelésére alkalmas készítményeiet!

Gyakori kérdések

Mi történik, ha leáll a máj – mik a máj leállás tünetei?

A máj leállás tünetei lényegében a májelégtelenség tünetei. Ha ezeket tapasztaljuk magunkon, mihamarabb keressünk fel orvost!

Mik a májkárosodás tünetei?

A májkárosodás tüneteit szintén a krónikus májbetegség tüneteinél tárgyaltuk. A májkárosodás korai stádiumban még visszafordítható, a májzsugor kialakulása után már sajnos nem.

Mik az alkoholos májbetegség tünetei?

Az alkoholos májbetegség tünetei szintén a májelégtelenség klasszikus tüneteinek feleltethetők meg, lásd fent.

Mik a májbetegség tünetei a bőrön?

A májbetegség tünetei a bőrön sárgaság formájában jelentkeznek. Tipikus, hogy bőr és a szemfehérje sárgás árnyalatot vesz fel.

Járhat a máj leállása halállal?

A kezeletlen májelégtelenség, a máj leállása nagyon súlyos esetben vezethet halálhoz.