tüdőgyulladás

Oltani vagy nem oltani?

Hazánkban jelenleg tíz kötelező védőoltás van. A fertőző betegségek ellen, mint a TBC, a diftéria, a pertussis, a tetanusz, a gyermekbénulás, a kanyaró, a rubeóla, a mumpsz, a bakteriális agyhártyagyulladás és a hepatitis B-fertőzés ellen életkorhoz kötötten oltják a gyermekeket. Jövőre a pneumococcus elleni védőoltás is kötelező, a HPV-elleni vakcina pedig kötelezően felajánlandó lesz.

Influenza – oltsunk vagy ne oltsunk?

Az influenzavírus genetikailag rendkívül labilis, és viszonylag kevés számú kórokozó is elegendő lehet a tünetek kialakulásához. Dr. Béres Zsuzsanna, a Budai Oltóközpont és Magánorvosi Centrum járványügyi szakorvosa szerint ez a két fő oka annak, hogy csak találgatni lehet, hogyan fog viselkedni a vírus egy adott szezonban.

A WHO szerint emberről emberre terjedhet az új koronavírus

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) valószínűnek tartja, hogy az nCoV koronavírus emberről emberre is terjedhet. Ezt azután közölték, hogy a francia egészségügyi minisztérium megerősítette, hogy egy férfi valószínűleg embertársától kapta el a fertőzést. A BBC jelentése szerint Szaúd-Arábiában további két ember vesztette életét a betegségben.

Rövidesen egy tüdőgyulladásba újra belehalhatunk?

Európában egyre nagyobb problémát jelent, hogy az egyes kórokozók ellenállóvá válnak a legerősebb antibiotikumokkal szemben is. A járványügyi szakemberek az antibiotikumok helyes és visszafogott alkalmazását javasolják.

Lehet, hogy tüdőgyulladásom van?

Tévhit, hogy a tüdőgyulladás minden esetben egyértelmű, komoly panaszokkal jelentkezik! Enyhébb, sokszor egyszerű meghűléshez hasonló tünetek - rossz közérzet, hőemelkedés, köhögés - is jelezhetik a betegséget.

Hol oltathatom be magam?

A pneumococcus elleni védőoltást is kérhetik az érintettek a már országszerte működő oltópontokon. A pneumococcus fertőzés az influenza leggyakoribb, igen veszélyes szövődménye, és az időskori tüdőgyulladásos megbetegedések fő oka.

Savas reflux és a proton pumpa gátló gyógyszerek

Korunk népbetegségének számít az ún. savas reflux, melynek során a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, égő érzést okozva és károsítva annak felszínét. A refluxot mindenképpen kezelni kell, mert a nyelőcső ezen savas közegnek kitett része hajlamos lehet kifekélyesedni, ami gyakran csak heggel gyógyul, és nyelési nehézséget okozhat a beteg egész életében, de a legrosszabb esetben el is rákosodhat.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!