Egy 66 évet átfogó dán vizsgálat eredményét tették nemrégiben közzé az Annals of Human Biology szakfolyóiratban, amelyből kiderült egy újabb, érdekes hajlamosító tényező. 1930-1996 között született, a koppenhágai iskolai egészségügyi nyilvántartásában szereplő lányok iskolás kori, és az ő felnőttkori adatait vizsgálták át, több mint 171 ezer főét. Megnézték, milyen magasak és milyen testtömegűek voltak a lányok 7 és 13 éves korukban, s ellenőrizték, hogy 15 éves kor felett kinél diagnosztizáltak endometriózist.
A születési testtömeggel nem mutatott semmilyen kapcsolatot a betegség, ám az adatelemzésekből azt az összefüggést tárták fel a dán kutatók, hogy az iskolás korban magas és sovány lányok esetében volt gyakoribb e rendellenesség. Ez azt is jelenti, hogy az endometriózisra való hajlam már egészen fiatal korban is jelen lehet. Feltételezhetően az ösztrogén játszhat szerepet ebben a folyamatban, ez a hormon a testmagasságban is közrejátszik, ahogy a méhnyálkahártya fejlődésében is. Mivel a kamaszkori fejlődés meglehetősen komplex folyamat, ezt a kérdést jobban meg kell majd vizsgálni. Az például ellentmondásnak tűnik, hogy a kevésbé sovány lányok előbb kezdenek menstruálni, mégis, a vékony, de korán menstruáló lányok esetében nagyobb esélyű az endometriózis kialakulása.
Mivel a vizsgálat igen hosszú időszakot fogott át, ebbe beletartozott a gyerekeket is érintő, az elmúlt években egyre súlyosabbá váló elhízás időszaka is, ám a betegség kialakulása nem mutatott összefüggést azzal, hogy az illető hölgy az 1930-as években született, vagy az 1990-esekben.
Forrás: ng.hu