Az ökocímkerendszert a vásárlók tájékoztatására alakították ki. Ezeket a legkülönbözőbb termékeken, tisztítószereken, papírárukon, bútorokon, fényforrásokon, sőt még szálláshelyeken is megtaláljuk. Az üzletek polcain található árukon leggyakrabban az alábbi ökocímkékkel találkozunk:
Az Európai Unió címkéje és más nemzeti ökocímkék, mint például Németország, a skandináv államok vagy Magyarország ökocímkéinek odaítélésekor a termék minden tulajdonságát vizsgálják, annak teljes életciklusa során. Ez azt jelenti, hogy a nyersanyagoktól kezdve az energia- és vízfelhasználáson, a károsanyag-kibocsátáson, a hulladékkezelésen és a vegyianyag-felhasználáson át a termék újrafeldolgozhatóságáig számba veszik, vizsgálják a termék környezeti hatásait. A címkét csak a piacon fellelhető legkörnyezetbarátabb termékek „viselhetik”, ezt egy független fél által végzett tanúsítási eljárás biztosítja.
Az Északi Hattyú címke a skandináv országok hivatalos környezetbarát jelzése, mely a magyar piacon is számos terméken megjelenik, pl. papírárukon, babatermékeken (pl. pelenka, fürdetőolaj, testápoló, hintőpor). Az Északi Hattyúval minősített, gyerekeknek szánt termékek illatanyagmentesek, csomagolásuk súlya pedig minimális. Magyarország ökocímkéjét elsősorban a csomagolóanyagokról ismerik a vásárlók.
A védjegyhasználati jogra nyilvánosan, önkéntesen és folyamatosan lehet pályázni. Hazánkban az Európai Unió ökocímkéjét, az EU-Margarétát és a magyar Környezetbarát Termék védjegyet lehet tanúsíttatni.
Az országok címkéi mellett még számos ökocímkével találkozhatunk. Ezek közül fontos az alábbiak ismerete:
Az FSC jelölést fából készült termékeken (bútorok, ceruzák) és papírból készült termékeken kell keresni (irodai papír, zsebkendő, WC-papír, füzetek stb.). A címke azt tanúsítja, hogy a termék fenntartható erdőgazdálkodásból származó faanyagból készült.
A méltányos kereskedelemből származó, azaz a Fair Trade termékjelölés a „harmadik világ” országaiban gyártott (főleg élelmiszeripari) termékeken jelenik meg, és azt jelzi, hogy a termék forgalmazói elfogadták és betartják azokat az elveket, melyeknek célja a termelők munka- és életkörülményeinek javítása a fejlődő országokban és ösztönzés a piacképes, jó minőségű termékek (gyümölcsök, bab, kávé, tea, csokoládé stb.) előállítására, azok ellenértékének tisztességes megfizetésére és a gyermekmunka elkerülésére.
A Fair Trade jelölést az alábbi termékeken kell keresni: kávé, tea, cukor, csokoládé, kakaópor, gyümölcslé, durumtészta, kókusztej, jázminrizs, egzotikus fűszerek, szappan, bio-olívaolaj alapú folyékony szappan, törülköző, mosódió, ásványi dezodor, ásványi púder, táskák, kerámiák. És hogy hol, milyen üzletekben találkozhatunk a környezetbarát termékekkel? A nagyobb hiper- és szupermarketeken kívül jellemzően a drogériákban. Keressük együtt az ökocímkéket, válasszuk a termékek címkékkel tanúsított, környezetbarát alternatíváját – mert mindenki vásárol, de nem mindegy, hogy mit. Ha még több információt szeretne a jelölésekről, látogasson el el a survive.hu/okocimkek weboldalra.