Az élő szervezet a rendszeresen ismétlődő környezeti változásokra: a földnek a naphoz és a holdhoz viszonyított helyzetváltozására, a nappal és éjszaka egymást váltására, az árra és apályra, az évszakok ismétlődésére 24 órás napi, és körülbelül 29 napos havi ciklussal reagál.
Ezt a képességünket biológiai órának nevezzük, amely akkor is még sokáig működik, ha a külső környezet megváltozik. Ezért van az, hogy a megfelelő időpontban végzett tevékenység hatásosabb.
Ha biológiai óránk szerint fogyókúrázunk vagy szerelmeskedünk, könnyebben érjük el azt, amit szeretnénk.
Lássuk hát, hogy mit mikor érdemes, mikor a legjobb, a leghatásossabb csinálni.
-
Fogyókúra: leghelyesebb a menzesz után, lehetőleg tavasszal elkezdeni. Ugyanis télen és a menstruáció alatt a szervezetnek több szénhidrátra van szüksége.
-
Kozmetika: az esti órákban a leghatásosabb. Ilyenkorra a bőr pólusai kitágulnak, ezért az arcpakolások, krémek hatóanyagai könnyebben felszívódnak.
-
Sport: késő délután az izmokba több vér áramlik, és magas az adrenalinszint. Kiadós séta, kocogás vagy torna után mélyebb és pihentetőbb az alvás, ráadásul edzés után kevésbé vagyunk éhesek.
-
Tanulás: legjobb a reggeli órákban, amikor az agy vérellátása fokozódik. Este csak ismételni érdemes, éjszaka pedig, mivel a szervezet már pihenő üzemmódra áll át mindent sokkal nehezebb megjegyezni.
-
Fájdalomtűrés: dél körül tűri a szervezet legjobban a fájdalmat, s a fájdalomcsillapítók is ilyenkor hatnak legtovább.
-
Munka: reggel kilenc és délután kettő között születnek a legjobb ötletek. Ebéd után szinte senki sincs munkaképes formában.
-
Szerelmeskedés: ébredés után ajánlott, ilyenkor ugyanis növekedni kezd a szervezet hormonszintje, bőségesebb a nemi szervek vérellátása, érzékenyebb a bőr.
Ha biológiai óránk szerint fogyókúrázunk vagy szerelmeskedünk, könnyebben érjük el azt, amit szeretnénk.