Fül-orr-gége

A helyes fültisztításról

Jót tesz-e a fülünknek, ha pálcikával tisztogatjuk, netán cseppekkel, olajokkal, spray-kkel gondokosunk a tisztaságáról? Dr. Vass Zoltán fül-orr-gégészt kérdeztük a témáról.

A tartós rekedtség okai

Dr. Mészáros Krisztinával, az Országos Onkológiai Intézet Fül-orr-gégészeti és Fej-nyak Sebészeti Osztályának foniáter specialistájával beszélgettünk hangképzésről, mutálásról és arról, hogy mikor menthetetlenek a hangszálak.

Alapvető a korai hallásszűrés

A cochleáris implantátumok megjelenése és elterjedése áttörést jelentett a halláskárosodás kezelésében, és a szakterületen folyamatos fejlődés megy végbe. Prof. dr. Rovó Lászlóval, a Szegedi Tudományegyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának igazgatójával beszélgettünk.

Garatrákot okozhat a HPV

Humán papilloma vírus is okozhat rosszindulatú daganatokat a fejnyaki területen. Évente 1500 új középgarat daganatos beteget diagnosztizálnak Magyarországon, kétharmaduk férfi; főként a fiatal felnőttek érintettek.

Ne horkolj!

A horkolás számtalan embert érint, nőket és férfiakat egyaránt: minden negyedik ember rendszeresen, minden második pedig alkalmanként horkol. Rosszabbul alszunk tőle, ezért jelentősen befolyásolhatja életminőségünket, és persze nincs jó hatással a velünk együtt élőkre sem. Dr. Fülöp Györgyi audiológus szakorvossal beszélgettünk.

Újabb betegségeket okozhatnak a gyulladt gócpontok

Sokan nem is gondolják, hogy a fog, mandula, epehólyag vagy éppen a prosztata gyulladása gócként szerepelhet és állhat számos betegség hátterében. De bőrelváltozásokat, szemproblémákat, belgyógyászati, vagy akár ideggyógyászati betegségeket is okozhatnak a gócok, amelyek a szervezetben egy állandó gyulladást tarthatnak fenn.

Így előzzük meg a téli fülfájást

Ahogy nyáron is óvnunk kell a hallójáratunk épségét, úgy télen sincs ez másképp, hiszen a fűtési szezon idején a hallójárat vékony laphámja is könnyebben kiszárad, berepedezik, ami a hallójárat gyulladásához vezethet. A létrejövő mikro-repedésekben könnyebben megtapadnak a betegségeket okozó baktériumok, a hallójárat melege pedig kedvező feltételeket teremt ezek elszaporodására. A gyógynövény olajokat tartalmazó fülcseppek rendszeres használatával azonban hosszú távú védelmet nyújthatunk az érzékeny füleknek.

Mi okozhat halláscsökkenést?

Ahhoz, hogy hallásunk tökéletes legyen, a külső-, közép- és belsőfül, illetve a hallóidegek összehangolt működésére van szükség. Hallásromlás több okból is bekövetkezhet, lehet átmeneti vagy tartós.

Ősszel gyakoribbak a fülbetegségek

Felső légúti hurutot, náthát követően gyakran alakul ki füldugulást, átmeneti halláscsökkenést okozó fülkürt hurut. Az esetek többségében nem súlyos, de gyakran hosszan tartó betegség - ha nem kezeljük megfelelően - akár középfülgyulladáshoz is vezethet.

Kamaszkori állkapocsproblémák

Hetekig-hónapokig kattogó állkapocs, fájdalmas rágás, kisugárzó fájdalom a fülben, vagy fejfájás – ezek a kamaszkori állkapocsproblémák leggyakoribb tünetei. Ha ezeket tapasztalják, akkor kérjenek időpontot a fogorvoshoz – tanácsolja dr. Schmidt Péter, a Semmelweis Egyetem Fogpótlástani Klinikájának szakorvosa.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!