Idegrendszer

Pajzsmirigyproblémára utaló tünetek

Kicsi, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, így az egész szervezetünkre kihat. A pajzsmirigy rendellenes működésére utaló jeleket prof. Balázs Csaba endokrinolgógus, a Budai Endokrinközpont orvosának segítségével vesszük sorra.

Több az Alzheimer-kóros ott, ahol jobb a higiénia

A modern városi életmód és a fejlett higiénia is meghúzódhat az Alzheimer-kórnak az ipari országokban tapasztalt terjedése mögött - derült ki egy frissen közölt brit tanulmányból. A Cambridge-i Egyetem kutatócsoportja 192 ország Alzheimer-kórra vonatkozó adatait vetette össze, és azt fedezte fel, hogy ahol jobbak a higiéniás körülmények és ennek köszönhetően számos más betegség ritkábban fordul elő, ott több az Alzheimer-kóros beteg.

Az agy optimalizálja az edzés hatékonyságát

Az izomaktiváció mértéke függ a motivációtól, az akaraterőtől, a fizikai erőnléttől, illetve az izomfáradtság mértékétől. A Zürichi Egyetem munkatársai a jelenség agyi hátterét térképezték fel. A Kai Lutz neuropszichológus és Urs Boutellier sportorvos vezetésével végzett kutatás elsőként bizonyítja, hogy az izomterhelő gyakorlatok során jelentkező aktivitáscsökkenést idegrendszeri folyamatok befolyásolják.

Ha elszakad a cérna…

A stressztűrő képesség egyéni adottságok függvénye is, ám mindenkinél van egy határ, amikor elszakad a cérna, lemerülnek az elemek, és minden kilátástalanná válik. A köznyelv ezt az állapotot egyszerűen csak idegösszeomlásként emlegeti – orvosi értelemben azonban ez a meghatározás nem feltétlenül egzakt. Nagy Orsolya pszichológussal beszélgettünk a témáról.

Miért nem tudjuk megcsiklandozni magunkat?

Próbálta már megcsiklandozni saját magát? Fogadjunk, hogy nem ment! Még a csiklandozásra legérzékenyebbeknek sem, akik máskor a legapróbb érintésre is harsány nevetésben törnek ki. Vajon miért nem tudjuk megcsiklandozni magunkat?

10 jel, amely pajzsmirigybetegségre utalhat

Hazánk a közepesen jódhiányos területek közé tartozik, amely magában hordozza a pajzsmirigybetegségek kialakulásának kockázatát. A kevés jód fogyasztása sok esetben önmagában is kiválthatja a pajzsmirigy megnagyobbodását. Az elváltozás hosszú ideig lappanghat, mire a konkrét panaszok megjelennek. Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosának segítségével összegyűjtöttük a leggyakoribb tüneteket, melyek a pajzsmirigy rendellenes működésére utalhatnak.

Kiút az önbeteljesítő jóslat csapdájából

Az önbeteljesítő jóslat szélsőséges példája az ismert vicc, amikor a nyuszika el akarja kérni az ollót a farkastól, de az úton addig hergeli magát, míg a végén esélyt sem ad a másiknak, hogy segítsen rajta. Ennél sokkal érzékenyebb helyzetekben is megtörténik velünk, hogy a hitünk, elvárásaink már eleve determinálják a tapasztalati lehetőségeinket.

Fogból származó őssejtek az idegrendszer gyógyításában

A Semmelweis Egyetem Orálbiológiai Tanszékének munkatársai véletlenül jöttek rá, hogy a fogbélben található őssejtek kiválóan alkalmazhatóak az idegsejtek pótlására, így alkalmazásuk reménnyel kecsegtet a gerinc- és agysérülések helyreállításában.

Indul az Emberi Agy projekt

Freund Tamás akadémikus, Agy díjas neurobiológus vezetésével magyar kutatócsoport is részese lesz az Emberi Agy projekt (HBP – Human Brain Project) névre keresztelt, kiemelt támogatású uniós programnak, amely 87 európai intézet részvételével valósul meg 2013 és 2023 között.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!