csontritkulás

Hogyan őrizzük meg csontjaink egészségét?

Minél idősebbek vagyunk, annál jobban oda kellene figyelni a csontjaink egészségére: az idő előrehaladtával ugyanis a csontjaink elgyengülhetnek, a bennük található ásványianyag-raktárak kiürülhetnek, így egyre nagyobb lesz az esélye a csonttöréseknek. Mit tehetünk a csontok egészségéért?

A csontritkulás hatékony kezelése

A társadalom elöregedésével egyre jelentősebb problémává váló csontritkulás Magyarországon minden tizedik embert érinti, és egyes előrejelzések szerint a következő harminc évben két-háromszorosára is nőhet a betegek száma. A betegség gyakorisága és a vele járó költségek miatt jelentős terhet ró a gazdaságra és a társadalomra. Bár rendelkezésre állnak hatékony terápiás lehetőségek, a kezelőcentrumokban mégis csak az érintettek kevesebb, mint 20%-a fordul meg.

Tévhitek a hátfájásról

Az emberiség négyötöde szenved hátfájástól különböző okok miatt, legyen az apró, éles fájdalom, vagy elnyújtott, tompa szenvedés. Legalább ennyire gyakoriak a hátfájásokkal kapcsolatos tévhitek is: az alábbiakban összefoglaljuk gyorsan, hogy mit érdemes tudni - és mit érdemes elfelejteni.

Egyre kevesebb tejet fogyasztunk

Gyermekkorunktól kezdve tudjuk, hogy a tej alapvető élelmiszerünk. A tej és tejtermékek fogyasztása fontos a szervezet fejlődése szempontjából, a benne lévő kalcium a csontváz és a fogak természetes építőköve. Ennek ellenére hazai viszonylatban a tejfogyasztásban csökkenő tendencia figyelhető meg, miközben a tejtermelés egyre nő.

Így előzhető meg a csontritkulás

Hazánkban minden tizedik embert, azaz közel 1 millió magyart érint a csontritkulás, de még a törést szenvedettek fele sincs tisztában állapotával. Csupán 20 százalékuk kap megfelelő kezelést, amely nélkül ötször nagyobb eséllyel következik be a következő törés. Bár 7 év alatt közel felére csökkent az ilyen törések száma, a társadalom elöregedésével a pozitív fejlemények ellenére is egyre fenyegetőbb a probléma.

Így előzhetjük meg a csontritkulást!

A csontritkulásról mára egyértelműen bebizonyosodott, hogy – korábbi elképzeléseinkkel szemben - férfiaknál és fiataloknál is kialakulhat. Kalciummal, D-vitaminnal és rendszeres testmozgással jó eséllyel küzdhetünk a súlyos betegség ellen.

Aggasztóak a hazai betegség statisztikák

Bár a világon szinte mindenhol súlyos problémákat okoznak a leggyakoribb népbetegségek, Magyarországon nemzetközi összehasonlításban is kedvezőtlen a helyzet. A szív- és érrendszeri betegségek áldozatainak aránya például közel kétszerese az uniós átlagnak, de a diabétesz miatt elhunytak aránya is a legmagasabbak közt van Európában – derül ki az Első 1000 Nap program betegek világnapja alkalmából készített elemzéséből.

Csodanövény a csontritkulás ellen?

Az amaránt rendszeres fogyasztása hasznos lehet a csontritkulás megelőzésében, emellett fehérje-, aminosav- és vastartalma révén a vegetáriánusok étrendjének alapvető kiegészítője lehet, segítségével ezen tápanyagok hiánya is hatékonyabban megelőzhető.

Törékenyebbek vagyunk, mint őseink

A modern ember elvesztette végtagjai csontsűrűségének 20 százalékát, mióta áttért a földművelésre és letelepedett körülbelül 12 ezer éve - állapították meg kutatók, akik leginkább a kevesebb mozgást igénylő életmóddal magyarázzák a csontritkulást.

Mégsem csonterősítő a tej?

Nem erősíti a csontokat a tej nagy mennyiségű fogyasztása - derítette ki egy nagy létszámú svéd kutatás.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!