7.688.360 szál cigaretta az élet

2010. 10. 02.
Szerző: Zimre Zsuzsa
Korábban lelkiismeret-furdalás nélkül szívta a fél világ, buszon, repülőn, étteremben - mindenhol, ahol eszébe jutott. Manapság titokban, elvonulva, füstös szobába kell mennie annak, aki élvezetének akar hódolni.
Aki szívja, tudja mit okoz, mégis vállalja a kockázatot. Igen, Churchill is szivarozott és még ivott is, sőt a sportot is messziről kerülte, mégis 91 éves koráig élt. Ő a kivétel. De nem mondhatja ezt el évente 30.000 ezer ember, akik a dohányzás következtében hunynak el. Míg nálunk a felnőttek 39 százaléka szívja a füstöt naponta, a világ más részein harcot indítottak a cigaretta ellen.

Az USA-ban a hetvenes években indítottak kampánysorozatot, és biztatnak azóta is a dohányzás elhagyására. Elsőnek a tévés és rádiós reklámokat tiltották be, majd az összes dohányhirdetést. A filmekben  ma már csak a negatív szereplők nyúlnak az öngyújtó után. Ennek hatására, 39 százalékról 22-re csökkent a dohányosok száma.

Dohányellenes szervezetek kezében a mai napig aduászként hangoztatott tény, hogy a híres Marlboro Man-ek közül ketten is tüdőrákban hunytak el. Persze nem lennének amerikaiak, ha nem szabályoznák pontosan az életüket. Az vendéglátóhelyeken, középületekben, de sok államban még az utcán is érdemes elfelejteni a cigarettát. Idén szeptemberben betiltották a gyümölcsös, cukorkás és szegfűszeg ízesítésű cigaretták forgalmazását. Ennek oka, hogy főleg a fiatalok vásárolták, majd tértek át az ízesítetlen dohányra.

A kanadaiak sem tétováztak sokat, több városban tilos zárt helyen rágyújtani, nem engedélyezték a „dohányzószobák" kialakítását a munkahelyeken, sőt annak is el kell felejteni a füstölgést, aki gyerekkel utazik egy autóban. Természetesen, étteremben sem lehet rágyújtani, és még a dohányárut kínáló bolt sem rakhatja ki látható helyre a dobozokat.

Az Egyesült Királyságban szintén tilos középületekben, kocsmákban és éttermekben rágyújtani. 2008-tól pedig nem csak a dohányzás egészségügyi veszélyeire felhívó feliratokat helyeztek el a dobozokon, hanem elsőként Európában képeket is. Ezeken a sokkoló fotókon rákos tüdők, koraszülött gyerekek láthatóak. Hatásuk erőteljes. Emellett a társadalombiztosítás segítséget nyújt a leszokáshoz, ingyenes gyógyszert és terápiát kínálva.

Mit tesz az Európai Unió?

Azt mindenki felismerte, hiába a nagy adóbevétel, a dohányzás miatt megbetegedett emberek gyógyítása kb. kétszer annyiba kerül, mint a befolyt adó összege. Ennek értelmében még 2001-ben megtiltották a „light" vagy „mild" feliratokat a dobozokon.

Kötelezővé vált a figyelmeztető feliratok használata, néhány országban beteg szerveket ábrázoló képek kerültek a dobozokra.

2005. március 1-jén az Európai Bizottság médiakampányt indított, „HELP – A dohányfüst mentes életért" címmel. A 27 országban meghirdetett program nem csak a dohányosokat szólította meg, de nagy hangsúlyt helyeztek a passzív szenvedőkre is.

Gazdasági szempontokat figyelembe véve az unió pénzügyminiszteri tanácsa megállapodást írt alá arról, hogy a cigaretta jövedéki adóját 64 euróról 90 euróra emelik (ezer szálra vonatkoztatva), vagyis a jövedéki adóterheknek el kell érnie a kiskereskedelmi ár 60 százalékát. Új tagállamként Magyarország haladékot kapott, így 2014 helyett elég 2018-ig teljesítenünk az Európa Uniós feltételeket.

És mit teszünk mi?

Röviden: nem sokat. Annak ellenére, hogy már a nyolcvanas években is készült reklám a leszokásra bíztatva, a nagypolitika mintha leragadt volna ezen a szinten. 2007-ben készült egy törvényjavaslat a nemdohányzók védelmében, de döntés helyett az országgyűlés csak a javaslat tételéig jutott el.
Ez tartalmazná a vendéglátóhelyeken való teljes tiltást. Miközben a parlament késlekedik, Budapest egyes kerületeiben és több városban betiltották a közterületi dohányzást. Elsőnek Dombóvár cselekedett, ott majdnem 3 éve tiltott a közterületi bagó, sőt a csikkek eldobása is szabálysértési eljárást von maga után.

A Médiunió által indított „nincs de" kampány, a dohányzáson túl, az egészséges étkezésre, és a több mozgásra is felhívja a figyelmet. Óriásplakátokon, televízióban és rádióban folyik a kampány. Spotjukban a cigaretta és az alkohol együtt jelenik meg, mintha nem érdemelne meg mindkettő magában is fél percet.


Mégis jó a dohányzás?

A HVG cikke szerint igen. Legalábbis nemzetgazdasági szempontból. A Vanderbilt Egyetem közgazdásza összehasonlította a dohányzással kapcsolatos kiadásokat, illetve megtakarításokat, és azt találta, hogy szálanként 32 centet nyer az USA a dohányosokon. Ennek oka a rövidebb élet, és az ezzel megspórolt nyugdíj, illetve betegbiztosítás. Az egész világ próbál lépni a cigaretta ellen, de ott a nagy dilemma- a hatalmas jövedéki és Áfa bevételek. Vajon ez több, vagy a társadalombiztosítónak kifizetett összeg, amibe a dohányzással összefüggő betegségek kezelése kerül?


Végül néhány érdekes adat:
- a gyerekek 11 százaléka 10 éves kora előtt gyújt rá először
- 1 db cigaretta = - 5 perc élet
- a tüdőrákban elhunytak 88 százaléka dohányzott
- a jövedéki adó bevétel idén csak a cigarettából 298 milliárd forint lesz
- a dohányosok 2-3 százaléka képes abbahagyni, bár 70 százalékuk próbálja meg
- kb. 4000 mérgező vegyület kerül a szervezetbe egy szál cigarettával
- egy cigaretta elszívása nyomán az alábbiak is a tüdőbe kerül: benzol, ammónia, hidrogén-cianid, aceton, bután, DDT, formaldehid.. ( ugye mindenki tudja, hogy a formaldehid tartósítja a szöveteket, és a DDT több évtizede betiltott permetezőszer, a cianidot pedig patkányméregként is használják? )
- 20-60 mg nikotin halált okozhat Ez alapján kiszámolható, hogyha a magyarok átlagéletkora kb. 73 év, akkor 7.688.360 szál cigaretta az élet.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!