Tanítsa meg gyermekét helyesen fogat mosni!

2017. 09. 13.
Szerző: Szimpatika
A tanévkezdés – főleg, ha először mennek iskolába a kicsik –, mindig mozgalmas, kihívásokkal teli időszak. A reggeli kapkodásnak gyakran látja kárát az alapos fogmosás, ezért érdemes még a tanév elején megtanítani csemetéinknek a szájápolás helyes praktikáit.

A fogszuvasodás az egyik leggyakoribb, kisgyermekeket érintő egészségügyi probléma, ezért nagyon fontos, hogy minél hamarabb megismertessük velük a szájápolás helyes rutinját. Az iskolakezdés előtt állók már elég nagyok ahhoz, hogy önállóan gondoskodjanak a reggeli és esti fogmosásról, de a legjobb, ha Dr. Reichard Éva és Dr. Papócs Ágnes gyermekfogorvosok tanácsait követve a helyes technikát adjuk át gyermekeinknek.

Milyen fogkrémet válasszunk?
A picik számára válasszunk alacsony fluorid tartalmú gyerekfogkrémet. Ezek a készítmények lenyelés esetén sem jelentenek veszélyt és a kis mennyiségű fluorid kifejezetten segíti a fogzománc képződését. Reggel és este borsónyi mennyiséget tegyünk a fogkeféjükre. A színes és gyümölcsös ízesítésű krémekkel élvezetesebbé tehetjük a fogmosást, így könnyebben építhető be a napi rutinba.

Milyen az ideális fogkefe?
Léteznek kifejezetten a kicsik igényeire kialakított gyermekfogkefék. A kis méretű fejek és a puha, lekerekített végű sörték kímélik az érzékeny fogakat és fogínyt. Választásnál kövessük a fogkefék csomagolásán megadott ajánlott életkort. Normál, felnőtt fogkefére csak a teljes fogazat kicserélődése után váltsunk át – ez általában 13-14 éves korban történik meg. Két-három havonta cseréljük le a fogkefét.

Milyen az alapos fogmosás?
A fogmosás mindig étkezés után történjen, megfelelő hossza pedig legalább 2-3 perc. Ha a gyermek hamarabb megunja a folyamatot, például bevezethetünk egy hasonló hosszúságú dalt, amit együtt énekelhetünk szájápolás közben. A fogmosást kezdjük hátul: tapintsuk ki a leghátsó fogat, és onnan haladjunk előre. A külső felszínt körkörös mozdulatokkal tisztítsuk meg, a fogak belső felszínét pedig az ínyre függőlegesen helyezett fogkefe söprögető mozdulatával. A rágófelszínről apró, sikáló mozdulatokkal távolítsuk el a lepedéket. Használat után alaposan öblítsük le és szárítsuk meg a fogkefét, nehogy a baktériumok és ételmaradékok megtapadjanak rajta.
Ha a lelkiismeretes tisztítás ellenére is szuvas fogat észlelünk, mindenképpen forduljunk szakemberhez!

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!