Súlyos következményekhez is vezethet a könnycsatorna-elzáródás

2017. 08. 13.
Szerző: Szimpatika
Egyre több embert érint a könnycsatorna-elzáródás, hazánkban mintegy 2000 beteg fordul orvoshoz évente ezzel az erőteljes könnyezéssel, váladékozással, a szem sarkának kipirosodásával járó kórképpel – mondta Dr. Szalai Irén. A Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának tanársegédje szerint az érintettek között több a nő, mint a férfi. Fontos a korai felismerés és kezelés, ha ugyanis elhanyagolják, legyengült immunrendszer esetén akár agyhártyagyulladáshoz is vezethet– tette hozzá.
A könnycsatorna-elzáródás lehet egy- vagy kétoldali, kialakulásában anatómiai szűkület, veleszületett rendellenességek, arcsérülések, apró kövek vagy külső faktorok is szerepet játszanak – mondta Dr. Szalai Irén hozzátéve, hogy fül-orr-gégészeti vagy szemészeti beavatkozások, valamint krónikus gyulladások okozta visszatérő nyálkahártya duzzanatok, reumás vagy autoimmun betegségek is állhatnak a hátterében. Számos egyéb oka is lehet azonban a könnyezésnek, példaként a könnyelvezető rendszer fentebbi szakaszának elzáródását, a szemfelszíni gyulladásokat vagy a szárazszem-betegség bizonyos eseteit említette a szakorvos.

Ezek a kórképek gyakoribbak a 40 év feletti nők körében, ehhez hozzájárul a hormonszintek változása is. A szemszárazságra a számítógép-, mobilhasználat is hatással van, de bizonyos gyógyszerek szedése vagy külső környezeti tényezők (például: por, klíma) is befolyásolják – mondja Dr. Szalai Irén, kiemelve a szemcseppek hosszú távú használatának káros hatását.

A könnycsatorna-elzáródás jellegzetes tünetei közül az erőteljes könnyezést, váladékozást, az időnként fájdalmas, esetenként lázzal is járó könnytömlő-gyulladást említette, mely már antibiotikus kezelést, dunsztkötést is igényelhet. 
A visszatérő gyulladások, nem szűnő tünetek esetén legtöbbször műtéti beavatkozás szükséges. Elhanyagolt esetben –elsősorban legyengült immunrendszerű betegeknél– súlyos szövődményekhez is vezethet a betegség: a gyulladás beterjedhet a szemüregbe, arcüregekbe, amely ritkán ugyan, de látóideg- vagy agyhártya-gyulladást is okozhat – hangsúlyozta a tanársegéd. Ha tünetek nem szűnnek meg, érdemes mielőbb szakorvoshoz fordulni, ugyanis megfelelő kezeléssel a beteg jól gyógyítható.
Bár az esetek egy részében a könnyezés az egyetlen tünet, a kórkép jelentősen ronthatja a betegek életminőségét.

Forrás: Semmelweis.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!