Mi az az elektronikus pénz?

Szerző: Kalmár András
Az informatika egyre nagyobb teret követel magának mindennapjainkban, ma már számos banki szolgáltatást is igénybe vehetünk a segítségével. Ennek ellenére még mindig nagymennyiségű készpénzt használunk, ami rengeteg felesleges papír-és energiafelhasználást eredményez. Pedig a bitcoin segítségével már csak elenyésző mennyiségre lenne szükség. De hogy valójában miről is van szó, arról Debreczeni Barnabást, a Shinrai Ltd. ügyvezetőjét kérdeztük.

A készpénzhasználat helyett ma már bitcoin segítségével is intézhetnénk anyagi ügyeinket. Hogyan kell használni? Mint egy bankkártyát?

A bitcoin fogalom egy elektronikus vagy digitális pénzformát, és egyben magát a rendszert is magába foglalja, ami ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkezik, mint a készpénz. A fontosságát egy példával tudom érzékeltetni: ha én itt most átadok neked 10 000 Ft-ot, akkor az azonnali, privát művelet, és ingyen volt. De ha épp külföldön vagy, akkor kell egy vagy több továbbító, aki eljuttatja hozzád. Így működik az összes bankrendszer: ha külföldre utalsz, több bankon is átmegy a pénzed, mire eljut a címzetthez. Vagyis rengeteg lépcső van a folyamatban, emiatt az egész nagyon lassú, drága, ráadásul megbízhatatlan.

A bitcoin viszont egy közvetlen hálózaton keresztül működik. A hálózat tagjai hitelesítik a tranzakciókat, viszont senki nem tud belenyúlni azokba. Egyszerűen fogalmazva ez egy kicsit olyan, mintha a készpénz torrentje lenne: mindenki benne van egy hálózatban, de nincs egy központi szerv, ami cenzúrázza a tranzakciókat. Az összeg azonnal megjelenik a címzettnél, teljesen biztonságos, ráadásul olcsó: a hálózat terheltségétől függően körülbelül 3 Ft a kezelési költség.

A torrent szóról általában az ugrik be a legtöbb embernek, hogy illegális.

Nem illegális. A torrent maga egyszerűen csak egy technológia, amit fel tudunk használni: több embertől töltesz le egyszerre, kisebb darabokban valamit. Ezáltal sokkal gyorsabb és megbízhatóbb lesz.

Mire lehet használni a bitcoin-t?

Bármire, amire a pénzt is. Tudsz vásárolni, eladni árut vagy szolgáltatást. Külföldi dolgozóként hazaküldhetsz vele pénzt, ami sokkal könnyebben, gyorsabban és megbízhatóbban átér, mintha bankot használnál.

Hogy zajlik ez a folyamat?

Ehhez szükséges egy tárca, amit a legkönnyebben úgy csinálhatsz, ha a mobilodra letöltöd ingyenesen az alkalmazást. Ezt követően kapsz egy 12 szavú jelszót, csak ennek ismeretében férsz hozzá a pénzedhez. A tárcába úgy kerül pénz, hogy például veszel valakitől bitcoint, vagy eladsz valamilyen árut, esetleg szolgáltatást bitcoinért.A kamera segítségével beolvasod a pénzt fogadó fél QR kódját, jóváhagyod a fizetést, és ennyi.

A tárcámban lévő bitcoint hogyan alakíthatom át fizetőeszközzé és hol használhatom fel?

Az elfogadóhelyeken eleve ezzel tudsz fizetni, ezek száma folyamatosan növekszik. Jelenleg Budapesten körülbelül 30 helyen fogadják el, ezek között van ügyvédi iroda, fogászat, borbár, de akár lakást is bérelhetsz így. Az elfogadóhelyek száma pedig folyamatosan növekszik, mert egyre többen lelkesednek az ötletért.

Hogy látod, ez egy terjeszthető fejlesztés?

Úgy gondolom, ez majdnem akkora találmány, mint anno az internet volt. Az internet elhozta az információ szabadságát az emberekhez: bárki, bárkinek, bárhova ingyen tudott információt küldeni, és ez a feje tetejére állította az egész világot.

A bitcoin ugyanezt hozza el, csak itt nem információt küldesz ingyen és azonnal, hanem értéket. Az értékátvitelszabad lett, de még el sem tudjuk képzelni, hogy ezzel mennyi lehetőség nyílik majd, és nem csak az üzleti életben.

Konkrét példa: Ukrajnában befagyasztották a nyugatbarát felkelők bankszámláit, ők pedig transzparenseken, a televízión keresztül kérték a világot, hogy küldjenek nekik bitcoint. Szerintem zseniális, hogy látsz egy élő adást, és az okostelefon kamerájának segítségével azonnal küldheted is a segítséget. Olyan egyszerűvé teszi a pénzküldést, mintha emailt küldenénk.

Megéri bitcoinban tartani a megtakarításainkat?

Ha valaki szeret kaszinózni, akkor nyilván, de nem javaslom: az árfolyam folyamatosan hullámzik és könnyű manipulálni. Egy bitcoin most közel 400

dollárt ér, de például októberben csak 200 dollár körül mozgott, az eddigi csúcsán, 2013 novemberében pedig közel 1000 dollárt ért.

Mi történik, ha elveszted a telefonod az adataiddal együtt?

Pontosan ezért kell leírni a jelszót és biztonságba helyezni, vagy egyszerűen megjegyezni. Ha egyszer ne adj’isten menekülni kell, lehet, hogy meztelenül futsz átahatáron, de a fejedben rengeteg pénzt vihetsz magaddal. Amint biztonságos helyreérkezel, felépítheted újra az életed. A fejedben tarthatod a vagyonod, és azt hiszem, ebben óriási lehetőségek vannak.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!