Ha lüktet és hasogat

2014. 11. 19.
|
A fájdalom a mindennapjaink része, ki jobban tűri, ki kevésbé. Mit jelez a szervezetünknek? Mikor kell csillapítani? Milyen alternatív megoldások léteznek? A budaörsi Szivárvány Gyógyszertár szakgyógyszerészével, Vidáné dr. Puszta Ildikóval beszélgettünk.
Vidáné dr. Puszta Ildikó
Manapság folyamatosan azt halljuk a reklámokból, hogy „nincs idő a fájdalomra”, sokan a legkisebb fájdalomérzetre is pirulákat kapkodnak be. Tényleg szükséges?

Gyógyszerészként nem értek egyet azzal, hogy a fájdalom jelentkezésekor azonnal tablettákat kapkodjunk be. Hiszen a fájdalomnak két fontos feladata van. Egyrészt arra késztet, hogy hagyjuk abba azt, ami a fájdalmat okozza és pihenjünk, mivel ezek a „kényszerpihenők” elősegíthetik a gyógyulását. Másrészt egy korai figyelmeztető rendszer is lehet, utalva arra, hogy betegség van a szervezetünkben.
A fájdalom jellemzője, hogy a ténylegesen érintettnél nagyobb területre is sugározhat, pl. egy porckorongsérv miatt nemcsak a hátunkon, hanem a lábunkban is érezhetjük, vagy a szív betegsége esetén a karunkban is jelentkezhet. Csalóka lehet olyan szempontból is, hogy egyes esetekben teljesen máshol érezzük, mint ahol valójában keletkezik (pl. epepanaszok esetén a fájdalom akár a vállunkba is kisugározhat).
A harmadik meghatározó tulajdonsága a fájdalomnak az orvosok által küszöbértéknek nevezett jellegzetesség. (A küszöbértéken azt a kritikus ingerelhetőséget értjük, ami az emberek számára fájdalomként jelentkezik.) Amennyiben ez a küszöbérték megemelkedik, a fájdalomérzet csökken, vagy akár meg is szűnik. Viszont ha lecsökken, már a legkisebb fájdalom is elviselhetetlennek tűnik.

A fájdalom-tűrőképessége mindenkinek más. Lehet a küszöbértéken változtatni?

Vannak bizonyos tényezők, melyek a fájdalom okával nem függnek össze, de a fájdalomküszöböt megemelik, ezáltal csökkentik az érzett fájdalmat. Ilyenek pl. a fájdalomcsillapítók, akupunktúra, a hőkezelés, az alkohol, lélektani hatások (pl. izgalom). Ugyanakkor léteznek fájdalomküszöböt csökkentő hatások is, melyek növelik a fájdalom erősségét. Ezek pl. az éhség, rossz egészségi állapot, lélektani hatások (pl. félelem, szorongás, kimerültség).

Mi a következménye annak, ha mindenre azonnal gyógyszert veszünk be?

Ha azonnal gyógyszert veszünk be, akkor az akut problémát, a fájdalmat ugyan megszüntetjük, de végleges megoldást nem érünk el. Igaz, hathatunk az alapproblémára is. Például a vény nélkül kapható NSAID (nem szteroid gyulladáscsökkentők) csoportba tartozó hatóanyagoknak (ibuprofén, acetilszalicilsav), ha kis mértékben is, de van gyulladásgátló és lázcsillapító hatásuk is, mellyel azonban más, a betegség okára utaló tünetet elfedhetnek, ezáltal tartós megoldást nem biztosítanak.

Pirula, belsőleges oldat, tapasz: hogyan hatnak az egyes típusok?

Azt, hogy milyen típusú gyógyszerformát válasszunk, sok tényező befolyásolja, pl. kinél (gyerek, felnőtt) kell fájdalmat csillapítani, milyen a fájdalom lokalitása (torok-, fejfájás, mozgásszervi fájdalom stb.). Az egyes gyógyszerformák között hatás szempontjából úgy tennék különbséget, hogy míg a per os (szájon át) alkalmazott szerek (tabletták, lágy zselatin kapszulák, és a belsőleges oldatok) a gyomor- és bélrendszeren keresztül szívódnak fel, és fejtik ki hatásukat, addig a külsőleges tapaszok a bőrön át szívódnak el, nem kerülnek be a szisztémás keringésbe. Ezáltal a mellékhatásuk is kevesebb, viszont itt esetleg lokális irritációval számolhatunk. Gyermekeknél vagy idős betegeknél szóba jöhet még a rektális fájdalomcsillapítás is (kúp), mely gyorsabb hatóanyag-felszívódást biztosít. Ezen fájdalomcsillapítók egy része azonban vényköteles.

Ha nem vényköteles a gyógyszer, honnan tudjuk, melyiket válasszuk?

A választást megkönnyíti, ha tudjuk, hogy van-e a betegnek valamilyen gyógyszerérzékenysége, szed-e rendszeresen gyógyszert, van-e valamilyen alapbetegsége (pl. májbetegség esetén paracetamol-tartalmú gyógyszer szedése nem javasolt, viszont gyomorfekély, gyomorirritáció vagy szalicilátot szedő beteg esetén éppen ez a legbiztonságosabb szer).
Ezután következik, hogy milyen típusú fájdalmat szeretnénk csillapítani. Akut fejfájás esetén mindenképpen a gyors fájdalomcsillapító-hatás elérése a cél, ezért én ilyenkor magas hatóanyag-tartalmú készítményeket javaslok, vagy olyan termékeket, melyeket olyan speciális technológiával készítenek, hogy gyorsabban (rapid) tudják hatásukat kifejteni. Ezt a gyorsabb hatást ibuprofén hatóanyag esetén a folyadéktartalmú lágy kapszulákkal érik el, paracetamol esetén pedig segédanyagok segítik a tabletta gyomorban történő gyorsabb szétesését. Fejfájás esetén hatásosak még a koffeinnel kombinált fájdalomcsillapítók is, mert a koffein növeli a vele együtt adott fájdalomcsillapító hatását.
Tartósan meglévő mozgásszervi fájdalom esetén viszont inkább alacsonyabb dózisú (pl. ibuprofén-tartalmú) készítményt ajánlok, melyet napi 2-3 alkalommal bevéve folyamatos fájdalomcsillapítás érhető el.

Milyen alternatív megoldások léteznek?

Alternatív megoldásként homeopátiás vagy gyógynövény-tartalmú készítményeket ajánlok. Pl. ízületi fájdalom csillapítására nagyon jók a fekete nadálytő-tartalmú kenőcsők. De tea formájában is alkalmazhatjuk a gyógynövényeket: pl. a gyömbértea jó migrén esetén, gyermekláncfűből készült tea reumás fájdalom, köszvény esetén alkalmazható. Természetesen itt is figyelembe kell venni a rendszeresen szedett gyógyszereket, illetve tudni kell, hogy korlátlan mennyiségben ezek sem fogyaszthatók.
Homeopátiás szerek között is léteznek fájdalomcsillapításra alkalmas komplex- (több hatóanyagból összeállított) vagy mono- (1 hatóanyag-tartalmú) készítmények, melyek bárkinél biztonsággal alkalmazhatók. Ezek szedésénél az általános homeopátiás szabályokat kell betartani.
Utolsó tanácsként a helyes táplálkozásra, és az életkornak megfelelő, rendszeres testmozgásra hívnám fel a figyelmet, melyekkel sok fájdalom kialakulását megelőzhetjük.
Decemberi akció

MEMOlife Max® kapszula

60 db

2 430 Ft

40,5 Ft/db
Összetevői Omega-3-at, lecitint és az agy reakcióképességéért ginzenget tartalmaznak
Étrend-kiegészítő készítmény*

Cataflam Dolo 25 mg bevont tabletta

20 db

1 800 Ft

90 Ft/db
Enyhíti a fejfájást, fogfájást és a menstruáció következtében fellépő fájdalmat
GlaxoSmithKline-Consumer Kft.,
1124 Budapest, Csörsz u. 43.
Tel.: 225-5800 www.gsk.hu
Vény nélkül kapható gyógyszer

Sudocrem® krém

125 g

1 800 Ft

14,4 Ft/g
A pelenkával fedett bőr mindennapos védelmére. Hatékony egyéb bőrproblémák ápolásában is (repedezett, kipirosodott, irritált bőr)
TEVA Gyógyszergyár Zrt.,
4042 Debrecen, Pallagi út 13.
Kozmetikum

Walmark Proenzi® 3 ExPur téli csomag

90 db + 50 db

4 995 Ft

37,5 Ft/db
Javasolt ízületi betegség következtében kialakuló porc és ízületi rendellenesség esetén
Speciális – gyógyászati célra szánt – tápszer

Mucopront 50 mg/g szirup

200 ml

1 570 Ft

7,9 Ft/ml
Megkönnyíti a hörgőváladék felköhögését és kiürülését. Szabályozza a nyák- és köpettermelést és elfolyósítja azt. 2 éves kortól alkalmazható
Vény nélkül kapható gyógyszer

Aspirin® Protect 100 mg gyomornedv ellenálló bevont tabletta

98 db

2 200 Ft

22,4 Ft/db
Megakadályozza a vérrögök képződését, így csökkenti az infarktus kockázatát. Ajánlott szív- és érrendszeri kockázattal rendelkező 45-79 éves férfi és 55-79 éves nőbetegeknek
Vény nélkül kapható gyógyszer

Calcium-Sandoz® + Vitamin C 1000 mg pezsgőtabletta

10 db

815 Ft

81,5 Ft/db
Kalciumpótlásra és C-vitamin hiány esetén (pl. fertőző betegségekben az ellenállóképesség növelése) javasolt. Citrom ízű pezsgőtabletta
Sandoz Hungária Kft.,
1114 Budapest, Bartók Béla út 43-47.
Vény nélkül kapható gyógyszer

Neo Citran Max köptetővel por belsőleges oldathoz

10 tasak

2 350 Ft

235 Ft/tasak
Komplex megoldás a megfázás és az influenza kínzó tüneteire
GlaxoSmithKline-Consumer Kft.,
1124 Budapest, Csörsz u. 43.
Tel.: 225-5800 www.gsk.hu
Vény nélkül kapható gyógyszer

Béres C-vitamin 500 mg filmtabletta

30 db

640 Ft

21,3 Ft/db
Szedése biztosítja az egészség megőrzéséhez nélkülözhetetlen C-vitamin bevitelét
Béres Gyógyszergyár Zrt.,
1037 Budapest, Mikoviny u. 2-4. www.beres.hu
Vény nélkül kapható gyógyszer

Nasopax orrspray felnőtteknek

10 ml

1 525 Ft

152,5 Ft/ml
Két hatóanyag kombinációjával küzd meg az orrdugulással és a heveny arcüreggyulladással. Kíméletes, nem szárítja a nyálkahártyát
TEVA Gyógyszergyár Zrt.,
4042 Debrecen, Pallagi út 13.
Vény nélkül kapható gyógyszer

Rubophen® 500 mg tabletta

30 db

1 325 Ft

44,2 Ft/db
Hatékony láz- és fájdalomcsillapító
SANOFI-AVENTIS Zrt.
1045 Budapest, Tó utca 1-5.
Gyógyszerinformáció
tel.: (+36 1) 505 0055
Web: www.sanofi.hu
Vény nélkül kapható gyógyszer

Strepsils® honey and lemon szopogató tabletta

24 db

1 410 Ft

58,8 Ft/db
Torokfájás esetén gátolja a vírusok, a baktériumok és a gomba szaporodását, valamint meg is ölik őket. Emellett fájdalomcsillapító hatásúak is, már öt perc elteltével
Reckitt Benckiser Kft.,
1113 Budapest, Bocskai út 134-146.
Tel.: (+36) 1 880 1870
E-mail: gyogyszer@rb.com
Vény nélkül kapható gyógyszer

Oscillococcinum® golyócskák

2×3 adag

1 525 Ft

254,2 Ft/adag
Az influenzás tünetek (hidegrázás, láz, köhögés, általános fájdalom, orrfolyás) enyhítésére. Gyermekek és csecsemők is szedhetik
Vény nélkül kapható gyógyszer

Valeriana Relax lágyzselatin kapszula

30 db

1 375 Ft

45,8 Ft/db
Olyan gyógynövények kivonatát tartalmazza, amelyek hatóanyagai hozzájárulhatnak a normál idegállapot és a lelki egyensúly fenntartásához
TEVA Gyógyszergyár Zrt.,
4042 Debrecen, Pallagi út 13.
Étrend-kiegészítő készítmény*

Lopedium® 2 mg kemény kapszula

20 db

1 255 Ft

62,8 Ft/db
Heveny, hirtelen kialakuló hasmenés tüneteinek (pl. hasi diszkomfortérzés, puffadás, görcsök) kezelésére
Sandoz Hungária Kft.,
1114 Budapest, Bartók Béla út 43-47.
Vény nélkül kapható gyógyszer

Nicorette® Quickspray 1 mg/adag szájnyálkahártyán alkalmazott oldatos spray

1 adagoló tartály

3 860 Ft

3860 Ft/adagoló tartály
A nikotin utáni vágy és a dohányzás abbahagyásával összefüggésben jelentkező megvonásos tünetek enyhítésére
Vény nélkül kapható gyógyszer

Normaflore belsőleges szuszpenzió

10×5 ml

1 470 Ft

29,4 Ft/ml
Kiegészítő kezelésként a bél normál baktériumflórájának helyreállítására antibiotikummal való vagy antimikrobiális terápia során kialakuló eltérések esetén
SANOFI-AVENTIS Zrt.
1045 Budapest, Tó utca 1-5.
Gyógyszerinformáció
tel.: (+36 1) 505 0055
Web: www.sanofi.hu
Vény nélkül kapható gyógyszer

Advil® Ultra Forte lágy kapszula

16 db

1 620 Ft

101,3 Ft/db
Láz- és fájdalomcsillapító, gyulladásgátló hatású készítmény
Vény nélkül kapható gyógyszer

Bronchostop® köhögés elleni belsőleges gumipasztilla

20 db

1 850 Ft

92,5 Ft/db
A megfázáshoz társuló hurutos köhögés kezelésére, illetve a torokirritáció csillapítására. 6 éves kortól.
Vény nélkül kapható gyógyszer**

Volteren Emulgel 1% gél

100 g

2 135 Ft

21,4 Ft/g
Enyhíti az ízületi és izomfájdalmakat, csökkenti azok gyulladását és duzzanatát
GlaxoSmithKline-Consumer Kft.,
1124 Budapest, Csörsz u. 43.
Tel.: 225-5800 www.gsk.hu
Vény nélkül kapható gyógyszer

Béres Vita-D3 Forte 3000 NE tabletta

60 db

1 470 Ft

24,5 Ft/db
Magas hatóanyag-tartalmú – 3000 NE – D-vitamin az immunrendszerért, a csontozatért, a fogazatért és az izmokért
Béres Gyógyszergyár Zrt.,
1037 Budapest, Mikoviny u. 2-4. www.beres.hu
Speciális – gyógyászati célra szánt – tápszer

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

* Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.

** Hagyományos növényi gyógyszer, a javallatokra való alkalmazása a régóta fennálló használaton alapul.

Hírlevél feliratkozás

A hírlevélküldő szolgáltatás – rajtunk kívülálló okok miatt – nem támogatja a Freemail-es és Citromail-es címeket, hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!
Felhasználási feltételek, adatkezelés »

Aktuális magazinunk

Magazin címlap Megjelent a Szimpatika magazin 2017. decemberi száma!

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el