Ésszel igyunk!

Szerző:  Draveczki Ádám
Október hagyományosan a szüret hava, így nem felesleges néhány szót ejteni arról, milyen hatást gyakorol az emberi szervezetre az alkoholfogyasztás. Mindebben Balogh Kinga dietetikus volt segítségünkre.
Miként hat az emberi szervezetre, ha valaki alkoholt fogyaszt?

Először is tudni kell, hogy az alkohol nem emészthető. Miután a szervezetbe került, gyorsan eljut a májba, majd megjelenik a vérben, a mennyiségét is itt tudjuk meghatározni. Ezt nevezik véralkoholszintnek. 0,5 ezrelék alatt a vér alkoholszintje tipikusan semmiféle észrevehető változást nem okoz az emberi viselkedésben, de a figyelem és a reflexek már ennyitől is csökkenhetnek. A vezetés közbeni sávtartási képesség például bizonyítottan kisebb ebben az állapotban. Ez nagyjából egy üveg sörnek vagy egy pohár bornak felel meg.

Mi történik, ha valaki ennél többet iszik?

0,5 és 1 ezrelék között sem beszélünk még részegségről, de a központi idegrendszer ilyenkor már nem működik normálisan. Ez úgy fél liter bornak megfelelő mennyiség. 1,5-2 ezrelék között az önkontroll eltűnik, ez már a részeg állapot. 3 ezrelék fölött több órás kóma állhat be, 4-5 ezrelék felett pedig bekövetkezik a halál.

Milyen gyorsan hat az alkohol és mikorra távozik a szervezetünkből?

Éhgyomorra fogyasztott szesz esetében a véralkoholszint körülbelül egy óra múlva éri el a maximumát, 12 óra múlva tűnik el a vérből, majd 16-18 óra múlva a test szöveteiből. Az étkezés közben és után fogyasztott alkohol körülbelül feleakkora hatást fejt ki, mint az éhgyomorra fogyasztott. A meleg alkohol, például a forralt bor és a szénsavas bor gyorsabban, a vörös és édes bor lassabban szívódik fel.

Mitől függ, hogy ki mennyire toleráns az alkohollal szemben?

Egy felnőtt ember szervezete óránként és testtömeg-kilónként körülbelül 0,1 grammnyi alkoholt képes lebontani. Mindez persze egyénenként változik, hiszen az alkoholt lebontó enzimek kapacitása örökletes tulajdonság. Emellett pedig számos más tényező is közrejátszik még, így az adott személy életkora, neme, tápláltsága, kialvatlansága. Annyi bizonyosan elmondható, hogy a nők szervezete általában érzékenyebb az alkoholra.

Milyen problémákat okozhat a szervezetben az alkohol?

Rövid távon azok a szerves savak, amik például a borokban nagy mennyiségben megtalálhatók, segítik az emésztést. Szintén e savak fokozzák a szervezetben a pepszin termelését, így a fehérjék emésztésében is fontos szerepük van. A szerves savak a szövetekben oxidálódnak, felszabadulnak kötött kalcium-, magnézium- és káliumionjaik: bekerülnek a vérbe, és növelik annak bázistartalékait. A kezdeti fokozott savelválasztást azonban krónikus alkoholfogyasztásnál később csökkent savtermelés váltja fel, ami károsítja a bél nyálkahártyáját. A túlzott italozás csökkenti egyes vitaminok felszívódását is, és általánosságban véve zavart okoz a szervezet anyagcseréjében.

Mennyire jelentős az elhízás veszélye alkoholfogyasztás hatására?

Az alkohol a szervezet számára energiát jelent, méghozzá körülbelül 7 kcal-nyit 1 gramm alkohol bevitelével. Emiatt az italozás hozzájárulhat az elhízás kialakulásához, de a krónikus alkoholfogyasztás – az alkoholizmus – általában nem vezet kövérséghez. Ennek oka nagyon egyszerű: az alkoholista táplálkozásából a szesz kiszorítja az értékes tápanyagokban gazdag élelmiszereket, miközben erőteljesen rontja a tápanyagok felszívódását. Emellett fokozza a szervezet energiaveszteségeit, mivel az energiahasznosulás hatásfoka is csökken. Mindez alultápláltsághoz vezet.

Milyen hatással van az alkohol a koleszterinszintre?


Semmilyennel. Sőt, bizonyos adatok arról tanúskodnak, hogy mérsékelt fogyasztás esetén az alkohol fokozza a szervezet védettségét az érelmeszesedéssel és a szívinfarktussal szemben, ez azonban minden kétséget kizáróan nem bizonyított. Az eredmények összességében azt mutatják, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás nem jelent kockázati tényezőt a szív- és keringési betegségek szempontjából. A hagyományos borfogyasztó országokban, így például a franciáknál vagy az olaszoknál még az egyébként nem túl egészséges táplálkozás ellenére is aránylag alacsony az infarktusokból eredő halálozások száma.

Miért vizelethajtó az alkohol?

A borban található ásványi anyagok, elsősorban a káliumionok okozzák a gyakori vizelési ingert borfogyasztás után. Ez különösen a fehérborokra jellemző. Fontos, hogy nagyobb mennyiség elfogyasztása után pótoljuk az elveszett víz- és ásványianyag-készletet, hiszen a kiszáradás nagy mértékben felelős a másnapos fejfájásért.

Hogyan hat a máj működésére az italozás?

A rendszeres, túlzott mértékű alkoholfogyasztás jelentősen károsítja a májat. Az alkoholos italok káros hatását csak növelik azok a kémiai adalékok, így festékanyagok, melyek előállításuk során kerülnek az italokba. Magyarán szólva, ha valaki bizonytalan eredetű és összetételű, „pancsolt” szeszeket, tablettás bort fogyaszt, annak még nagyobb esélye van a májkárosodásra. Ugyanez egyébként az égetett szeszekre is áll, hiszen ezekben is több mesterséges adalék van, mint például a borban vagy a sörben. Az alkoholos eredetű májbetegségeknek három fő formája ismert: a zsírmáj, az alkoholos májgyulladás, valamint az alkoholos cirrózis, azaz a már említett májzsugor. A zsírmájnak gyakran csak érzékenység a tünete, az italozás mérséklésével párhuzamosan a megnagyobbodás is elmúlik. A másik két betegség lényegesen veszélyesebb, és gyakran visszafordíthatatlan károsodáshoz, súlyos májelégtelenséghez vezetnek.



Itt a szüret időszaka. Nyugtasson meg: igaz, hogy a bor kedvező hatásai felülmúlják a kedvezőtleneket?

Igen. A mérsékelt borfogyasztásnak számos áldásos hatása van: a bor lúgosító, savkiegészítő, rengeteg vitamint tartalmaz, ráadásul egyes baktériumok és vírusok érzékenyek a borban található polifenolokra. Vagyis bizonyos szinten fokozza a szervezet ellenálló képességét ezekkel szemben. Ezek a tulajdonságok jóval felülmúlják a hátrányos hatásokat. Utóbbiak főként a kénes savtartalomból erednek, ami sokaknál gyomorpanaszokhoz és fejfájáshoz vezet.

Milyen általános tanácsokat adhatunk az alkoholfogyasztással kapcsolatban?

A kulcsszó itt is a mértékletesség. Ne igyunk sokat, és inkább a bort, a sört részesítsük előnyben a tömény italokkal szemben. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy néha egy-egy kupica minőségi pálinka, konyak vagy whiskey legurítása megártana, sőt: ha trópusi országokba utazunk, érdemes magunkkal vinni valamilyen tömény szeszt, és mindennap inni egy kicsit, a gyomrunk ugyanis sokkal ellenállóbb lesz az ottani ételekre, amik köztudottan megterhelhetik az európai ember szervezetét. De a pancsolt, kétes minőségű italokat kerüljük, mert csak magunknak ártunk velük. Ezen felül fontos, hogy figyeljük a saját testünk reakcióit, hiszen nincs két egyforma szervezet és két egyforma reakció az adott italra és annak mennyiségére.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!