A hónap gyógynövénye: a szurokfű

Szerző: Szimpatika
A közönséges szurokfű honos Eurázsiában, a mediterráneumban, hazánkban helyenként tömegesen fordul elő. Virágzása júliustól szeptemberig, megfigyelések szerint esetenként októberig tart. A drog illóolajakat, cserzőanyagot, flavonoidokat és gyantát tartalmaz.

Az antikvitás óta ismeri az emberiség. Dioszkoridész étvágyjavításra használta. A középkorban boszorkányokat és démonokat űztek el vele. Szent Hildegárd leprásoknak ajánlotta. Kínában láz, hányás, hasmenés, sárgaság és viszketéses bőrbetegségek gyógyítására használják már évszázadok óta. Méliusz Juhász Péternél gyopár, varga majoránna, vargák füve néven szerepelt már a XVI. században.

Köhögéscsillapítónak, hörgő- és hangszalaggyulladás, rekedtség esetén használjuk. Étvágyjavító, görcsoldó, antiszeptikus, élénkítő, köptető, emésztést könnyítő, epehajtó, valamint gyenge vizelethajtó és izzasztó hatása is van. Székrekedést szüntet. Reumát, köszvényt kezelhetünk vele.

Gyógyteát forrázással készítünk belőle. Torokgyulladásra nem szabad melegen inni, a 2,5 dl, forrásban lévő vízzel leöntött 1 teáskanál szurokfüvet legalább 15 percig fedő alatt kell tartani, és ekkor leszűrni. Még 10-15 percig hűlni kell hagyni, és az ilyen langyos teával jó mélyen hátrahajolva gargarizálni kell, csak azután lenyelni. Étvágyjavításra is használható, ilyenkor elegendő napi egy csésze, reggeli előtt. Idegnyugtatásra az esti lefekvés előtt egy fél órával igyanak meg belőle egy csésze teát. Reumára napi egy csészével kell inni étkezések között, külsőleg pedig borogatni lehet vele.

Szurokfű-gyógybort is készíthetünk belőle. 50 gramm virágos hajtást egy liter fehérborban áztatunk 10 napig. Leszűrjük, napi 3 x fél decit iszunk belőle. Étkezés előtt étvágyjavító, étkezés alatt vagy után emésztést könnyítő, étkezések között élénkítő hatása van.

A majoránnához hasonló íze miatt a száraz herbáról lemorzsolt levelek és virágok fűszerként is használhatóak. Innen ered egyik népies megnevezése, a vadmajoránna.

Külsőleg reumás fájdalomra vagy „elfeküdt nyakra” borogatásként: friss, összezúzott leveleket vászon közé teszünk, egy forrásban lévő vízzel teli edény felfordított fedőjére helyezzük, úgy melegítjük. Ha már elég meleg, a fájdalmas testrészre helyezzük. Bedörzsölésre használhatjuk teáját, illóolaját is.

Várandósság idején kerülni kell fogyasztását. Túlzott használata izgatja a bőrt, a nyálkahártyát, az egész szervezetet, ezért gyermekeknek nem ajánljuk. Illóolaja belsőleg nem használható (ez minden illóolajra érvényes)!


Kivonat Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában című könyvéből

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!