Lehet, hogy ez már a klimax? - a korai menopauza

Szerző: Szimpatika
Forrás: https://www.nogyogyaszat.eu
Az életkor előrehaladtával megváltozik a női szervezet hormonális egyensúlya. Innen származik az elnevezés: változókor, vagy klimax. A klimax minden nőt érint, azonban nem minden nő éli meg rosszul, kellemetlen tünetekkel a változó kort. A nők körülbelül 20%-a tünetmentes, 30%-nál enyhe tünetekkel jár, és 50%-nál kifejezett, a mindennapi életet zavartó tünetek jelentkeznek.

Fogalommagyarázat:

  • Perimenopauza: Egy állapotot és egy időszakot is jelöl. Az utolsó menstruációt megelőző néhány év a perimenopauza. Három stádiuma különíthető el:
    - korai: általában 40-45 éves kor között, a menstruációs ciklus kismértékű változása észlelhető.
    - középső: a menstruációs ciklus szabálytalanná válik, rendszerint meghosszabbodik, de kimaradás nincs.
    - késői: az utolsó menstruáció elmaradása előtt kb. fél évvel az ösztrogénszint nagymértékben csökken, és ez vonja maga után a klimaxos tünetek jelentkezését (ez az időszak évekig is eltarthat).
  • Menopauza: A petefészek működése leáll, nincs több peteérés, nem termel ösztrogént és sárgatest-hormont. A továbbiakban menstruáció nem jelentkezik.

Élettani háttér:

Az hormonszint csökkenése felelős a klimaxos tünetekért. Amíg a petefészek elegendő mennyiségben termel ösztrogént, addig a változás korral járó tünetei nem jelentkeznek. Amint mennyisége egy kritikus szint alá csökken, abban az esetben jelentkezhetnek a klimaxos tünetek.
A hormonszintcsökkenés végbemehet természetes úton, és végbemehet valamilyen külső hatás következményeképpen, pl. műtét, sugárkezelés, gyógyszeres kezelés.
40 éves kor után, rendszerint 40-50 éves kor között premenopauzában, amely 1-5 éves időtartam alatt zajlik le, amikor még van menstruáció és tüszőnövekedés, de nem képződik sárgatest, úgynevezett anovulációs ciklusok alakulnak ki. Ebben az időszakban az ösztrogéntermelés még megfelelő, azonban a sárgatest és az általa termelt ún. sárgatesthormon hiányában a relatív ösztrogéntúlsúly alakul ki, amely vérzészavarra hajlamosít.

 

A klimaxos tünetek:

  • A hőszabályozás zavara hőhullámok, verejtékezés formájában jelentkezik. A vezető tünet rendszerint a hőhullám. Minden előzmény nélkül a nap bármely szakában hirtelen melegségérzés, izzadás lép fel, amely állapot percekig tart. Majd amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan elmúlik ez az állapot. Az izzadás olyan fokú lehet, hogy pár perc alatt a ruha átnedvesedik. A hőhullámmal rendszerint együtt jelentkezik az arc kipirulása. Ez a tünet az arc bőrében lévő erek kitágulása miatt jön létre.
  • Az érbeidegzési zavarok magas vérnyomást, fejfájást, migrént, szívritmus-rendellenességeket okozhatnak. Magyarországon népbetegségnek tekinthető, korral is járó, klimaktériumban önállóan is előforduló betegség a magas vérnyomás. A magas vérnyomás fejfájást is okozhat, de önálló panaszként is kialakulhat. A fejfájás egyik, nagyon kellemetlen típusa a migrén, amely hasogató, súlyos fejfájást jelent, sok esetben kísérő tünetekkel, így például fokozott fényérzékenységgel és hányingerrel. A szívritmus-rendellenességek rendszerint úgy vehetők észre, hogy egy-egy különös szívdobbanás észlehető, vagy „össze-vissza” ver a szív.
  • A mellékvesekéreg egyensúlyzavarai miatt a vízháztartás szenved kárt, ennek következménye fokozott ödémakészség, vagyis a szervezetben fokozott vízvisszatartás, ezáltal „vizesedés” alakul ki.
  • A szervezet anyagcseréje lelassult, ami hízási hajlamban mutatkozik meg.
  • Vizelet-inkontinencia panaszok. A romló vizelet-visszatartási problémának oka részben a csökkent női nemihormonszint. Ebben az állapotban sorvad a hüvely- és húgycső nyálkahártya és csökken a húgycső körüli szövetek tónusa, így okozva vizeletcsepegést.
  • A külső nemi szervek elváltozásai, amelyek szintén női nemihormonszint-csökkenés számlájára írhatók a  hüvelyszárazságot, viszketést, valamint a hüvely és a méhszáj felületének sérülékenységét okozhatják. Emiatt többek közt a szexuális élet válhat kellemetlenné, szexuális aktus kapcsán vérzés alakulhat ki.
  • Lappangó, a fiatalkori hormonszinttel még egyensúlyban tartott betegségek újulnak ki: ízületi gyulladás, cukorbetegség, emésztési panaszok, immunrendszeri problémák.
  • Ebbe az életszakaszba esnek leggyakrabban a rendellenes hüvelyi-, méhvérzések. Ezek hátterében állhat jóindulatú daganat, pl. myoma, esetleg méhtestrák, és más betegségek. Vérzészavar esetén orvoshoz kell fordulni és ki kell vizsgálni az okát.
  • A nemi vágy mérséklődik, esetleg el is múlhat.
  • Pszichés zavarok előfordulása sokszor nem tudatosul, nem is jellegzetes, sokszor csak a környezet érzékel „valami” változást oly módon, hogy az illető ideges, ingerlékeny, feszült, depressziós, sűrű, nem indokolható hangulatingadozásai vannak. Előfordulhat pánikérzés, félelem, alvászavarok, bizonytalan rosszullétek.
  • Lelki háttér. A nők mind a menstruáció beállását, mind annak elvesztését döntő életváltásként élik meg. A menopauza, vagyis a menstruációs ciklus végleges megszűnése a nő számára a szaporodási képesség, s ezzel egy specifikusan női kifejezésforma elvesztését jelenti. Az, hogy a klimaktérium mekkora problémákkal és milyen panaszokkal jár, messzemenően függ attól, milyen mértékben élte meg és teljesítette ki a nő nőiességét. Az a nő, akik teljes egészében meg merte élni a személyiségének női oldalát, nem kell a klimaxhoz tartozó rossz közérzettel, és betegségekkel számoljon.

A klimaxos panaszok és tünetek a legtöbb esetben orvosolhatók. Nem kell feltétlen "végigszenvedni" ezt az időszakot. A mai világban, amikor a nők döntő többsége a klimaktérium idején még aktívan dolgozik, a társadalom hasznos tagja, és munkája, élethelyzete miatt nem engedheti meg magának, hogy a változás észrevehetően látsszon rajta, illetve a munkáján. Van segítség, forduljon nőgyógyászához.

Forrás: https://www.nogyogyaszat.eu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!