Miért fontos a baba–mama jóga

2012. 09. 28.
Szerző: Szimpatika
A jóga a relaxációs technikák és légzőgyakorlatok révén teremti meg azt a testi-lelki harmóniát, amelyre egy kismamának mindenkinél nagyobb szüksége van. Várhidi Bea a naphegyi Oxygen Wellness kismama jóga oktatója szerint a foglalkozások nem csupán a test izmainak átmozgatásában, valamint a várandóság miatti változások elfogadásában segíti a leendő anyukákat, hanem speciális gyakorlatai révén a szülésre is felkészít.

Testi-lelki felkészülés

– A foglalkozásokon, kismamák számára adaptált klasszikus jógapózokat végzünk, a légzés ritmusával összhangban, befelé irányítjuk a figyelmünket, összehangolódunk önmagunkkal és a babával. A kismama jóga éppúgy, mint klasszikus társa, a szellem lecsendesítésével majd az aktuális trimeszter mozgásigényéhez és lehetőségeihez igazodva a test teljes átmozgatásával kezdődik. A speciális légzőgyakorlatok olyan elemeket tartalmaznak, amelyek a vajúdás és a szülés folyamán is alkalmazhatóak. A foglalkozás során nagy gondot fordítunk a gátizom megerősítésére és rugalmasságának fokozására, így nem csupán a szülés közben keletkező hüvelysérülések előzhetőek meg, de a regenerálódás is könnyebbé válik. A levezető relaxáció segíti a pihenést és a babával való szorosabb kapcsolat kialakítását – ismerteti az óra menetét Várhidi Bea, a naphegyi Oxygen Wellness kismama jóga oktatója.

Segítség a bajban is

Kismamajóga mindvégig végezhető a várandósság alatt, bár a kezdéssel érdemes megvárni a 14. hetet. A nyugodt légkör, a harmonikus mozgás ás az ösztönösen választott testhelyzetek is pozitív, megnyugtató hatással vannak a várandós nőkre, de a testi hatások is lényegesek. A gyakorolt ászanák (testhelyzetek) serkentik a vérkeringést, erősítik a mell- és házizmokat, lazítják a csípőtáji izmokat és komolyan hozzájárulnak a medencealapi izmok erejének fejlesztéséhez. Különösen hasznos, hogy a kismamák tudatosan koncentrálnak ezekre az izmokra, érzékelik és megtanulják befolyásolni a testük működését.
Ugyanakkor a kismamajóga gyakorlatai számos olyan kellemetlenségre is gyógyírt nyújthatnak, mint a székrekedés, vizesedés, gyomorégés, szeméremcsonti fájdalom vagy az aranyeres problémák. Bár e gyakran jelentkező tünetekről nem szívesen beszélnek a kismamák, mégis fontos, hogy megnyíljanak és merjenek beszélni róla, hiszen közösen könnyebben találhatunk megoldást ezek leküzdésére.

A baba is élvezi

A kismamajógában fontos a jóga nidra, ami egy mély relaxációs állapot, teljesen ellazult testtel, kisimult elmével. Ebben az állapotban lehet „programozni” azokat a pozitív célokat, amelyeket szeretnénk elérni a várandósággal, a szüléssel, a babával való kommunikációval kapcsolatban.  
A jógázó mamák még a születendő gyermek intelligenciájára is hathatnak, ugyanis a magzat idegrendszere sokkal jobban fejlődik akkor, ha a mama kellemes ingereknek teszi ki. Ilyen a ringató, kényelmes mozgás, amely a pocakban lévő babának is kellemes. Ilyen a gondos légzéstechnika, amit a baba is tapasztal. Ugyanígy hathatnak a mama által kiadott hangok is, mint például a brahmari légzés, ami egy befogott füllel zümmögött „mmm”-hang. Mivel ez a hang relaxáló hatással van a kismamára, következményképp a magzat is megnyugszik. Tehát a baba tulajdonképpen az anyukával együtt részesül a jóga pozitív hatásaiból.

 

www.oxygenwellness.hu

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!