Télen fokozottan figyeljünk az idős emberekre!

2009. 01. 30.
A hideg, téli idő mindenkit megvisel, de az idős emberek számára több veszélyt jelenthet, mint mások számára. Mivel lassabb az anyagcseréjük és kevesebb hőt termel a szervezetük, könnyebben kihűlnek, továbbá mivel nehezebben, labilisabban mozognak, a csúszós utakon könnyebben elesnek, megsérülnek. Íme néhány praktikus tanács, amivel óvhatjuk idős hozzátartozóinkat!
Az egyik veszély, ami télen az idős embereket fenyegetheti, az a hipotermia, vagyis a kihűlés.

  • Ha kint röpködnek a mínuszok, akkor is ügyeljünk, hogy a lakáson belül se essen a hőmérséklet 19-20 fok alá.
  • Figyeljünk, hogy idős rokonunk, ismerősünk ne tartózkodjon kint, ha nagyon hideg van.
  • Ha mégis kint tartózkodnak, tanácsos a réteges öltözködés, ez jobban tartja meleget, mintha egy réteg vastag ruhát vennénk fel.
  • Fontos, hogy viseljenek kesztyűt, sálat, sapkát, bélelt, téli cipőt. Ha arcuk és orruk elé is kendőt tesznek, azzal a tüdejüket is megóvják a hideg levegőtől.
  • Külön fontos, hogy egy idős ember ne tartózkodjon kint a hidegben, ha megázott, mert az felgyorsítja a kisülést.
  • Oda kell figyelni az alábbi tünetekre: reszketés, a bőr sápadttá, vagy szürkévé válik, fáradtság, zavartság érzése, lelassult légzés. Ha valaki önmagán, vagy máson ezeket észleli, menjen meleg helyre, mert ezek a hipertónia tünetei.
  • Az idős emberek könnyebben szereznek fagyási sérüléseket is, ezért fontos, hogy alaposan be legyen bugyolálva minden testrészük, ha kint tartózkodnak.
  • A fagyásra utaló kezdeti tünetek: vörös, majd elfehéredett, vagy hamuszínű, szürkés-sárgás bőrfelület, bizsergés, fájdalom. A legkönnyebben az orr, a fülek, a lábujjak fagyhatnak meg.
  • Fontos: a nem megfelelő anyagú ruha, melyben a test megizzad még fel is gyorsíthatja a fagyási folyamatot. Ugyanígy a nagyon szűk ruhák is veszélyesek lehetnek, hisz ezek gátolhatják a vérkeringést.
  • Az esések és az ebből következő sérülések elkerülése végett gondoskodjunk arról, hogy idős hozzátartozóink, ismerőseink környezetében el legyen lapátolva a hó, és felszórva a jeges lépcsők, járdák.
  • Csúszásgátlós barázdált talpú cipővel is megelőzhetjük a bajt.
  • Aki bottal jár, az pedig ügyeljen arra is, hogy botja vége ne kopjon simára, mert az is fokozhatja az elcsúszás esélyét.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!