Jobb, ha előbb túlesünk a bárányhimlőn

2007. 11. 30.
A bárányhimlő lappangási ideje 10 - 21 nap. Nagyobb gyerekek esetében az első tünetek láz, fejfájás és rossz közérzet is. Ezek a tünetek felnőtteknél jóval erőteljesebben, míg kisebb korban azonnal a foltok jelennek meg.
A tizenévesek körében az első tünetek kialakulása után körülbelül egy nappal jelentkeznek az első foltok, hólyagok. Ezek először kicsik, pirosak és viszketnek. Később nőni kezdenek, megtelnek folyadékkal, és egyre jobban viszketnek. Végül pörkösödnek, vagyis elkezdenek begyógyulni. Egy ilyen hólyag "élettartama" 6 - 8 óra, de folyamatosan újak jelennek meg az első öt napon. Az utolsó néhány lehet, hogy csak a 20. napon tűnik el.

A sebek, hólyagok általában a törzs felső részén és a fejtetőn vannak. Előfordulhatnak azonban a szájban és a szemhéjakon is, amelyek hamar felszakadnak és nyílt sebbé válnak. Sokszor nagyon fájdalmasak: nehezítik például az evést és a nyelést. A beteg nyakának oldalán lévő nyirokcsomók megdagadnak, érzékennyé, fájdalmassá válnak. A betegség legrosszabb szakasza általában 4 -7 napig tart. Súlyos esetekben akár az egész testet is elboríthatják a hólyagok. Még a felső légutakba, gégébe is beférkőzhetnek, ezzel nehezítve a légzést.

A szövődmények kialakulása a gyerekekre nem jelent komoly veszélyt. Annál inkább a felnőttekre, akik számára akár halálossá is válhat egy nem megfelelően kikúrált betegség. Tüdő-, szív-, máj- és izületi gyulladást okozhat a vírus. Ritka, de annál veszélyesebb szövődmény az agyvelőgyulladás. Ezer esetből egyszer lép fel, a betegség vége felé vagy a gyógyulás után 1 - 2 héttel. Ennek első tünetei a fejfájás, hányás, bizonytalan járás és zavartság. Általában jól gyógyítható, annak ellenére, hogy lehet halálos is.

Természetesen létezik bárányhimlő elleni védőoltás, ezt azonban csak olyanoknak érdemes beadni, akik még nem kapták meg sem a betegséget, sem az oltást. Akkor szoktak e módszerhez folyamodni, ha a szövődmények kialakulásának lehetősége nagyon nagy. Ha enyhe a betegség lefolyása, akkor nincsen szükség semmilyen gyógyszerre. Tüneti kezelést alkalmazhatunk - ami a kínzó viszketés enyhítését jelenti -, például nedves borogatással.

A betegség alatt fontos, hogy tiszta legyen a beteg ruhája, keze, és a körme is legyen rövid, hiszen nagyon könnyű ezeket a hólyagokat felülfertőzni, és jobban elterjeszteni a testen. Akár napjában többször is lemoshatjuk szappannal a sebes részeket. A bárányhimlő kisgyermekkorban nem veszélyes betegség, viszont felnőttre vagy terhes anyára fokozottan az.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!